MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Latem więcej pracy?

SYP
POWIAT OLKUSKI. Zawsze latem zwiększała się liczba ofert zatrudnienia z racji na prace sezonowe. A jak jest w tym roku?

Ponad 1500 osób, jakie odwiedziły Targi Pracy świadczy o dużym zainteresowaniu bezrobotnych podjęciem zatrudnienia Fot. Jacek Sypień

Jak wynika z danych olkuskiego Powiatowego Urzędu Pracy przez cały czerwiec pracodawcy zgłosili 171 wolnych miejsc. Jest to nieznacznie więcej niż w maju, kiedy było 167 ofert pracy. Jednak bezrobocie spadło. O ile na początku czerwca w całym powiecie olkuskim było zarejestrowanych 6712 bezrobotnych, tak na początku lipca 6537.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że pod koniec stycznia było 7256 bezrobotnych, spadek jest znaczący. Obecnie prawo do zasiłku mają tylko 804 osoby. Przez cały czerwiec w olkuskim PUP zarejestrowało się 520 bezrobotnych (miesiąc wcześniej, 490). Wśród nowo zarejestrowanych są 362 osoby, które już wcześniej gdzieś pracowały oraz 158 osób dotychczas niepracujących.

W czerwcu z rejestrów PUP wypisało się 695 osób, z czego 267 ze względu na podjęcie pracy (miesiąc wcześniej 297). Tylko 47 osób zostało zatrudnionych na stanowiskach pracy subsydiowanych przez PUP. Co ciekawe, przez cały czerwiec, aż 259 bezrobotnych nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, a 46 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego. Wśród bezrobotnych w powiecie olkuskim przeważają kobiety (3633). Więcej bez pracy jest mieszkańców miast (3449), niż wsi (3088).

W czerwcu bezrobocie spadło w niemal wszystkich gminach powiatu. Nieco zmniejszyła się liczba bezrobotnych mieszkańców miasta i gminy Olkusz. O ile na początku ubiegłego miesiąca pozostawało tam bez pracy 3175 osób, tak obecnie - 3087. Niewielki spadek bezrobocia nastąpił także w Wolbromiu, gdzie obecnie nie ma pracy 1245 osób, a miesiąc temu 1263. Minimalnie, z 274 do 265 osób zmniejszyła się liczba bezrobotnych mieszkańców gminy Trzyciąż.

Niewielki spadek bezrobocia odnotowano w gminie Klucze, gdzie przed miesiącem było 1046 bezrobotnych, a teraz 1006. Z kolei w Bukownie, w czerwcu liczba bezrobotnych wzrosła z 525 do 526 osób, a w gminie Bolesław spadła z 429 do 408 osób.

Największe problemy ze znalezieniem pracy mają mieszkańcy gminy Klucze, gdzie bezrobotni stanowią prawie 9 proc. wszystkich pełnoletnich mieszkańców gminy.

Stopa bezrobocia w powiecie olkuskim wynosi 14,1 proc.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski