Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato – najlepsze na remont

Alicja Charzyńska
Planując remont najlepiej sporządzić listę najpilniejszych napraw
Planując remont najlepiej sporządzić listę najpilniejszych napraw Fot. 123rf
Porady. Wykończenie wnętrz i montowane w nim detale decydują o ostatecznym efekcie

Miesiące wakacyjne to odpowiedni czas na remont domu lub mieszkania. Najpierw trzeba jednak podjąć decyzję, czy robimy tak modny obecnie home staging, czyli malowanie, wymianę żyrandoli i kupujemy nowe poduszki na starą kanapę, czy poprawiamy w rzeczywisty sposób jakość życia.

Jak sfinansować remont?
Czasami wystarczy odświeżyć ściany, ale jednak w wielu przypadkach warto pójść dalej i zacząć od wymiany instalacji, zanim zdecydujemy się na wymianę również sprzętów gospodarstwa domowego.

Wszystkie udoskonalenia – i te małe, i te duże to koszty od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak bezpiecznie sfinansować remont? Specjaliści od inżynierii finansowej radzą: najpierw dokładnie oszacuj swoje potrzeby.

Działania powinniśmy rozpocząć od ich dokładnej analizy. Najlepiej zrobić listę spraw, które nie cierpią zwłoki, typu cieknący kran czy odklejająca się tapeta. Następnym etapem jest określenie tego, co chcemy zmienić: ustalmy, czy wystarczy (mniejszym kosztem) odrestaurować meble w salonie – w tym przypadku istotne jest, na ile to wydłuży im życie, czy niezbędne są już nowe.

Policz, ile to kosztuje
Przy takich ocenach nie zapominajmy też o szczegółach, musimy bowiem pamiętać nawet o najmniejszych elementach wyposażenia. – Podczas remontu lub metamorfozy wnętrz często zapominamy o _elementach wykończeniowych. Tak naprawdę to właśnie one są swoistą kropką nad ,,i”. Gniazdka, włączniki czy listwy przypodłogowe wydają się być drobnostkami, ale źle dobrane mogą popsuć cały efekt. Warto zadbać o detale i zaplanować je w budżecie, żeby później nie zabrakło na nie funduszy. Niekoniecznie muszą to być drogie elementy, ale dobrane w taki sposób, by tworzyły całość i były dekoracją dla pomieszczenia _– radzi Piotr Berliński, wiceprezes firmy ApplyFlock.

Kiedy zrobimy już dokładną listę napraw i wyposażenia, zabierzmy się za wycenę wszystkich elementów. Warto z góry wiedzieć, jakimi sumami musimy dysponować, by nie utknąć w środku remontu i bałaganu.

W szczegółowym kosztorysie trzeba uwzględnić ceny materiałów, robocizny, sprzętów i artykułów dekoracyjnych oraz ustalić hierarchię ważności poszczególnych etapów realizacji celu.

Jak uczy doświadczenie, takie założenia zapewniają bezpieczeństwo, bowiem z reguły po drodze ujawniają się dodatkowe zadania, których wykonanie na tym, a nie innym etapie jest niezbędne (np. wymiana uszkodzonych rur, których zniszczenia gołym okiem nie było widać, zanim nie rozkuliśmy ścian). Aby znaleźć ceny, warto przejrzeć strony sklepów z materiałami budowlanymi i wnętrzarskimi. Według badań ceneo.pl, ponad 60 proc. internautów zaopatruje się w sieci z powodu dużego wyboru i często niższych cen, niż w sklepach stacjonarnych. Co roku w czerwcu statystyki wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania tymi portalami. Warto jednak sprawdzić również markety budowlane.

Wybierz dobry czas
Znając dokładny koszt remontu możemy podjąć decyzje o tym jak go sfinalizować. – Najlepiej jeśli mamy już odłożone pieniądze na ten cel lub w najbliższym czasie uda nam się je zgromadzić. Trzeba jednak pamiętać, że w __wielu przypadkach faktyczny koszt przekracza ten planowany. Dlatego nie warto się spieszyć. Lepiej zebrać nieco więcej oszczędności – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

W przypadku, gdy remont okaże się kosztowny (np. dużego domu lub generalny remont mieszkania) nierzadko konieczne jest jednak skorzystanie z kredytu. Możemy takie wydatki finansować przy użyciu różnych produktów tego typu. Może to być kredyt hipoteczny, który jest najtańszy, ale jego uzyskanie jest czasochłonne i wymaga wielu formalności.

Poza tym z jego pomocą sfinansujemy jedynie zakup materiałów budowlanych czy wyposażenia trwale związanego z nieruchomością. Pieniędzy nie będziemy mogli więc wydać np. na meble, dywany itp.

Pozwoli na to natomiast pożyczka hipoteczna. Jest ona także stosunkowo tania, ale jej uzyskanie również wymaga wielu formalności. Najłatwiej i najszybciej można uzyskać kredyt gotówkowy. Będzie on jednak istotnie droższy niż dwa poprzednie produkty.

_– Warto zacząć od sprawdzenia czy nasze dochody pozwolą na uzyskanie oczekiwanej kwoty kredytu. Później najlepiej porównać oferty co najmniej kilku banków, by wybrać wariant, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom _– radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Monitoruj wydatki
Po dokładnych wycenach i zdobyciu środków na odnowienie mieszkania nie możemy zapominać o kontroli nad pracami oraz wydawanymi przez nas pieniędzmi. Kiedy remont już się rozpocznie, nie pozostawiajmy naszego budżetu bez weryfikacji, ponieważ zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki, na które powinniśmy być przygotowani. Zminimalizujemy koszty przez racjonalne dopasowanie naszych możliwości do tego, co proponują nam firmy i fachowcy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski