Łatwiej o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Złóż wniosek już teraz!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie np. na termomodernizację domu, na wymianę starego kotła węglowego, wymianę drzwi i okien, ocieplenie ścian czy stropów, montaż fotowoltaiki itp.
W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie np. na termomodernizację domu, na wymianę starego kotła węglowego, wymianę drzwi i okien, ocieplenie ścian czy stropów, montaż fotowoltaiki itp. 123RF
Program „Czyste Powietrze” wchodzi w nową fazę. Wprowadzonych zostało wiele ułatwień, dzięki którym osoby, chcące np. wymienić swój stary piec na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, łatwiej złożą wniosek o dotację. Uproszczono m.in. zasady, wydłużono czas rozpatrywania wniosków, a w dodatku teraz można je składać bez wychodzenia z domu.

Przypomnijmy, „Czyste Powietrze” to program z budżetem 103 mld zł. Ruszył w 2018 r. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (to głównie stare piece węglowe emitują te zanieczyszczenia) oraz poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Dzięki programowi można uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, na wymianę starego kotła węglowego na bardziej ekologiczny czy wymianę drzwi i okien oraz ocieplenie ścian czy stropów. Dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tysięcy złotych.

Dofinansowaniem w ramach „Czystego Powietrza” objęty jest również montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym m.in. paneli fotowoltaicznych. Na pieniądze mogą liczyć także ci, którzy zamierzają zamontować sobie pompę ciepła albo wentylację mechaniczną.

Program „Czyste Powietrze” to 103 mld zł przeznaczone zarówno na wymianę źródeł ogrzewania, jak i poprawę efektywności energetycznej budynków, wymianę okien, stolarki drzwiowej, termomodernizację budynków. Do tej pory udało się nam zrealizować 200 tysięcy wniosków

– wylicza pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł.

Jak informuje, ponad 100 mln zł na promocję tego programu w gminach stało się faktem. 75 mln zł zostanie przeznaczonych na wsparcie punktów konsultacyjnych, 16 mln zł – na nagrody dla gmin, a 10 mln zł – na zwrot kosztów wniosków. – To istotne wsparcie dla samorządów w walce o czyste powietrze i zarazem ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw – podkreśla Bartłomiej Orzeł. Dodaje, że już tysiąc gmin podpisało porozumienie w ramach tego programu modernizacyjnego.

W skali ogólnopolskiej dofinansowanie przekroczyło już kwotę 3,6 mld zł. Ponad 200 tysięcy złożonych do tej pory wniosków przekłada się na pół miliona osób, które będą korzystać z bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska ogrzewania. W Małopolsce porozumienia podpisały już 102 gminy.

Przedstawiciele rządu, jak i samorządowcy mają świadomość, że problem smogu wymaga podejmowania zintensyfikowanych i wieloaspektowych działań. To dlatego na program „Czyste Powietrze” przeznaczono tak duże fundusze. – Jestem dumny z tego, że Małopolska jest obecnie liderem pod względem skali dofinansowania. Do tej pory do naszego województwa trafiło 480 mln zł na ten cel. Jesteśmy też – z wynikiem 55 procent – na drugim miejscu pod względem procentowego udziału gmin w programie „Czyste Powietrze” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Natomiast wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz zwraca uwagę, że program ten jest dla Małopolan głównym źródłem dotacji do wymiany pieców i termomodernizacji domów. A w skorzystaniu z tego źródła pomagają zatrudnieni w ponad 60 gminach ekodoradcy.

– Przyjęte niedawno w Małopolsce regulacje nakładają także obowiązek utworzenia stanowiska obsługi programu „Czyste Powietrze” w każdej gminie. Apeluję do lokalnych samorządowców, aby skorzystali z możliwości pozyskania środków zapowiedzianych przez premiera – mówi wicemarszałek Urynowicz.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, program „Czyste Powietrze” wchodzi w nową fazę. Rząd, po przeprowadzeniu konsultacji i analiz, wprowadził szereg ułatwień. Najważniejsze spośród nich:

  • uproszczenie zasad przyznawania dotacji i wniosku o dotację,
  • skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych,
  • wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku,
  • możliwość składania wniosków online, bez wychodzenia z domu,
  • powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym (bonus za niskoemisyjność i odnawialność),
  • integracja z programem „Mój Prąd”,
  • wprowadzenie dotacji dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła,
  • możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych,
  • włączenie do programu jednostek samorządu terytorialnego.

Podkreślić trzeba, że program „Czyste Powietrze” wciąż jest rozwijany i ulepszany. Przypomnijmy, na początku października weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym wsparcie uzyskają ubożsi mieszkańcy chcący skorzystać z programu. Według tych nowych zasad mniej zamożni właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na dotację w wysokości do 60 proc. poniesionych kosztów inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł). Dotyczy to osób fizycznych o dochodach miesięcznych do 1400 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub do 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Natomiast pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania. To oznacza, że mogą starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna do 53 tys. zł.

Dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste Powietrze” Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował ułatwienie: kalkulator dotacji, dzięki któremu można wyliczyć dotację na planowane przedsięwzięcie w zależności od wybranych zadań kwalifikujących się do dofinansowania. Narzędzie jest dostępne na www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji.

Ponadto na stronie www.lista-zum.ios.edu.pl dostępna jest lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”. Stanowi ona pomoc dla wnioskodawców w wyborze urządzeń oraz materiałów kwalifikujących się do dofinansowania.

Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze”: www.czystepowietrze.gov.pl

Wrocławski Sky Tower do kupienia

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pelet

Pelet jest z drzewa (ściętego) . Jest spalanie jest CO2 itgf.

Dalej smog i nic z ekologii.

R
Robert

Już skorzystałem z programu czyste powietrze dzięki, któremu miałem możliwość wymienić kopciucha na kocioł na pellet od wentor. Wcale drogo ta inwestycja mnie nie kosztowała a w dodatku zauważyłem, że rachunki się zmniejszyły i trochę grosza w kieszeni zostaje.

Dodaj ogłoszenie