Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej zlikwidować piec

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Wypełnione wnioski o dotację do wymiany pieca węglowego na ekologiczny można składać m.in. na os. Zgody 2 w Nowej Hucie
Wypełnione wnioski o dotację do wymiany pieca węglowego na ekologiczny można składać m.in. na os. Zgody 2 w Nowej Hucie Fot. Michał Gąciarz
Ekologia. Wnioski o dotację do wymiany pieca węglowego na ekologiczny w końcu zostały uproszczone. Dziś prezentujemy nowy wzór formularza oraz rady jak poprawnie go wypełnić. Mieszkańcy nie powinni mieć już z tym problemu.

Nowe formularze, które muszą wypełnić mieszkańcy ubiegający się o dotację mają zaledwie dwie strony. To podstawowa zmiana, bo stare wnioski liczyły aż pięć stron. O prawie połowę zmniejszyła się liczba pól do uzupełnienia, nie trzeba wpisywać w nich już tak wielu skomplikowanych danych. Urzędnicy zrezygnowali też z części dokumentów, które wnioskodawcy musieli dołączać do druków.

- Nowe wnioski to efekt zmiany w uchwale zawierającej program ograniczania niskiej emisji. Wyszliśmy naprzeciw mieszkańcom i ich oczekiwaniom, by proces ubiegania się o dotacje ułatwić i przyspieszyć - podkreśla Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Mniej formalności

Uproszczone wnioski są krótsze od poprzednich, ponieważ zostały „rozdzielone”. Do tej pory obowiązywał jeden, pięciostronicowy wniosek z wieloma rubrykami. To w nich mieszkaniec musiał odnaleźć odpowiedni punkt i określić w nim jaką inwestycję zamierza przeprowadzić: czy wymienić piec węglowy czy np. zainstalować odnawialne źródło energii. Teraz po prostu wybiera konkretny formularz przyporządkowany do konkretnej inwestycji. I wypełnić musi tylko dwie strony.

Składając nowy wniosek o dotację do likwidacji nieekologicznego paleniska nie trzeba już podawać np. ilości węgla zużytego w sezonie grzewczym. Jeżeli mieszkaniec planuje przejść na ogrzewanie gazowe, nie musi określać, jaki interesuje go kocioł: kondensacyjny czy niskotemperaturowy.

Największą nowością jest jednak to, że urzędnicy miejscy, zrezygnowali z wielu dokumentów, które do tej pory mieszkańcy musieli dołączać do wniosku. Chodzi m.in. o zaświadczenia od poszczególnych dostawców ciepła, gazu czy energii elektrycznej. Nie trzeba już także przynosić pism potwierdzających powierzchnię lokalu, urzędnicy będą to sprawdzać we własnym zakresie.

Jeśli ktoś jest właścicielem nieruchomości, w której ma być likwidowany piec, to praktycznie nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych druków, oprócz oczywiście samego wypełnionego poprawnie wniosku. Zamiast aktu notarialnego, wystarczy podać numer księgi wieczystej własnego domu lub mieszkania a urzędnicy sami zweryfikują autentyczność tych danych.

Przyjmują też stare druki

Urzędnicy miejscy liczą, że uproszczona procedura składania wniosków zachęci więcej krakowian do szybkiej likwidacji pieca węglowego.

Przez cały styczeń i luty 2016 roku wnioski złożyło zaledwie około 500 krakowian. Jeśli takie tempo utrzymałoby się, to w całym 2016 roku wnioski złożyłoby tylko około trzech tysięcy osób. A powinno dwa razy więcej, aby do 1 września 2019 roku z likwidować wszystkie piece. Wtedy bowiem zacznie obowiązywać w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem. Obecnie w stolicy Małopolski truje wciąż ponad 20 tysiące pieców.

Nowe wzory wniosków obowiązujące od 12 marca wydrukować można bezpośrednio ze strony internetowej urzędu miasta: www.bip.krakow.pl. Można je również odebrać osobiście m.in. w punktach Obsługi Mieszkańca (POM) w Galerii Bronowice oraz Galerii Bonarka oraz w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2 w Nowej Hucie. Tam też przyjmowane są wypełnione wnioski.

Urzędnicy jednocześnie uspokajają wszystkich mieszkańców, którzy mają już wypełnione dotychczas obowiązujące dokumenty. Stare druki również będą przyjmowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski