Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci "Vitae Valor"- wasz głos jest ważny

Kis
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu "Vitae Valor" główne nagrody otrzymali: Andrzej Wajda - za całokształt twórczości i Ryszard Bugajski za film pt. "Przesłuchanie". Laureaci nadesłali listy, tłumacząc swoją nieobecność podczas festiwalu. Andrzej Wajda kręci film "Post Mortem. Opowieść katyńska" - i jak twierdzi: Zmaganie się z każdym następnym filmem jest, wbrew pozorom, coraz trudniejszym zadaniem dla reżysera. A temat - film o Katyniu stwarza dodatkowe napięcia i trudności.

Listy do "Tratwy"

Ryszardowi Bugajskiemu udział w tej imprezie uniemożliwiły poważne problemy zdrowotne. Obydwaj wyrazili wdzięczność dla młodej publiczności, że tak wysoko oceniła ich twórczą pracę. Obydwaj zapewnili, że odwiedzą Tarnów i osobiście odbiorą nagrody. Podczas VI Festiwalu Filmowego "Vitae Valor", przyznano tradycyjne Nagrody Młodych - SEMEN 2006 im. Roberta Gucwy.
Oto werdykt kapituły: Za ideę Kaplicy Męczenników XX wieku i Ofiar Przemocy powstałą w Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie, na ręce pomysłodawcy, kustosza sanktuarium w Zabawie - ks. Zbigniewa Szostaka. Dla Wspólnoty Cenacolo za pomoc niesioną szczególnie młodym, uwikłanym w uzależnienia i pozbawionym poczucia sensu życia.
Dla Rodziny - Państwa Beaty i Erlenda Kopytków za piękną, jednoznaczną i odważną "postawę MAMY i TATY".
Kaplica Męczenników XX w. i Ofiar Przemocy powstała w Zabawie. Na jednej z ceglanych ścian kaplicy umieszczono mosiężne tabliczki z nazwiskami tych, którzy w XX wieku, w swoich młodych latach oddali życie za wiarę i przez Kościół zostali podniesieni do grona świętych i błogosławionych. Na przeciwnej ścianie mosiężne tabliczki informują o imionach, nazwiskach, miejscach pochodzenia oraz granicznych datach narodzin i śmierci tych młodych ludzi, którzy - będąc ofiarami bezsensownej przemocy - zginęli, a mogli żyć. Świadectwo ich życia, opisane przez rodziców czy przyjaciół, zostało wpisane do księgi pamiątkowej.
Wspólnota Wieczernik, czyli Cenacolo, powstała w lipcu 1983 roku w Saluzzo (prowincja Cuneo) na północy Włoch. Została założona przez siostrę Elvirę Petrozzi, pragnącą poświęcić swe życie młodzieży zepchniętej na margines, rozczarowanej życiem, smutnej, uzależnionej, zagubionej, samotnej i błąkającej się po ulicach świata, często skazanej na więzienie.
Cenacolo ma 50 domów rozmieszczonych po całym świecie (Włochy, Francja, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina). Na terenie Polski Wspólnota rozpoczęła swoją działalność w roku 2001 i prowadzi 3 domy: w Giezkowie k. Koszalina, w Jastrzębiu Zdroju w archidiecezji katowickiej oraz w Porębie Radlnej k. Tarnowa.
Nagroda "Za postawę mamy i taty" złożona w ręce państwa Kopytków, dedykowana jest wszystkim rodzicom, którzy podobnie jak oni stoczyli walkę o uratowanie dziecka, mimo iż lekarze nie rokowali pomyślnego zakończenia ciąży. Z badań wynikało, że płód jest ciężko uszkodzony i dziecko, jeśli przyjdzie na świat, będzie upośledzone. Lekarska diagnoza nie potwierdziła się: urodziła się zdrowa dziewczynka. (Kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski