Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla na Open Eyes Economy Summit: Ludzie są najbardziej zagrożonym gatunkiem

Oprac. Janusz Michalczak
Tematem przewodnim tegorocznego Open Eyes Economy Summit są słowa... „wyobraźmy sobie”. Organizatorzy zachęcają nimi, aby puścić wodze wyobraźni i zobaczyć, jak wygląda świat solidarnych społeczeństw, które poradziły sobie z kryzysem klimatycznym i w sposób zrównoważony korzystają z dóbr naturalnych. Do zrównoważonego rozwoju odniosła się m.in. Irina Bokova, była dyrektor generalna UNESCO.

Dlaczego mielibyśmy wracać do sytuacji sprzed pandemii? - Ten świat sprzed pandemii nie był dobrym światem, był światem potwornym - mówił podczas sesji otwarcia laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prof. Muhammad Yunus. - To był świat globalnego ocieplenia, kryzysu klimatycznego. Pandemia koronawirusa zatrzymała pędzący pociąg wiodący nas na zatracenie. Mamy teraz szansę, aby wyjść z tego pociągu i uniknąć tej katastrofy. Ludzie są najbardziej zagrożonym gatunkiem.

Solidarni w rozwoju

W Open Eyes Economy Summit, Międzynarodowym Kongresie Ekonomii Wartości, można w tym roku można uczestniczyć za pomocą platformy streamingowej. Podczas pierwszego dnia Kongresu sesje, panele dyskusyjne oraz potyczki dotyczyły takich tematów jak: „Człowiek w środowisku sztucznej inteligencji”, „Solidarni w rozwoju” oraz „Antropocen – zarządzanie światem”.

- Zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozwój ludzi, nie możemy o tym zapominać. Nie może się on opierać tylko na rozwoju biznesu – powiedziała podczas swojego wystąpienia Irina Bokova.

„Solidarni w rozwoju” to tytuł jednej ze ścieżek tematycznych, w ramach której odbyły się liczne dyskusje. Wystąpili w niej m.in. dyrektor Centrum Analiz Socjologicznych i Interwencji prof. dr hab. Michel Wieviorka oraz dr Hans Schlappa z Uniwersytetu Hertfordshire. Ciekawą potyczkę pt. „Solidarna demokracja czy wojna plemion? Jak projektować przyszłość w sytuacji konfliktu wartości?” stoczyli między sobą prezes zarządu Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski oraz dr Anna Strzałkowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wartościowa dyskusja o solidarności terytorialnej wywiązała się pomiędzy zastępcą prezydenta Krakowa Bogusławem Kośmiderem a marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz burmistrzem Górowa Iławieckiego Jackiem Kostkiem.

W trakcie ścieżki odbyła się sesja dotycząca solidarności klimatycznej. Podczas panelu wiceprezes ds. komunikacji City Solutions Fortum, Izabela Van den Bossche zauważyła, że „Zielone rozwiązania nie są już tylko PR-em, jest to must have każdej firmy”, a prezes Zarządu WWF Polska Mirosław Proppé stwierdził natomiast w nawiązaniu prof. Muhammada Yunusa, że „Pandemia udowodniła, że nie musimy działać wedle utartych modeli, wręcz przeciwnie – możemy je na nowo tworzyć”.

Ścieżce tematycznej patronowało Miasto Gdańsk, w którym w 2021 roku odbędzie się kongres Solidarni w Rozwoju.

Powinniśmy chronić przed manipulacjami i uproszczeniami wartości, które niesie ze sobą solidarność. Solidarność to łączność z tym, co było, z pokoleniami, które już minęły. Drugi aspekt solidarności to solidarność z przyszłymi pokoleniami. W obliczu dzisiejszych wyzwań nierzadko zapominamy o solidarności z przyszłymi pokoleniami. To, jak dzisiaj będziemy wprowadzać rozwiązania dotyczące zapobiegania katastrofie klimatycznej, będzie dowodem, jak solidaryzujemy się z przyszłymi pokoleniami – mówiła podczas sesji otwarcia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czym jest i będzie sztuczna inteligencja?

Ścieżką tematyczną elektryzującą wszystkich uczestników oraz cieszącą się największym zainteresowaniem była ta zatytułowana „Człowiek w środowisku sztucznej inteligencji”. Jedną z jej uczestniczek była prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, naleząca do najbardziej uznanych na świecie ekspertek w zakresie sztucznej inteligencji. Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego wskazywała, że sztuczna inteligencja działa już teraz. Sporo emocji wywołał fragment jej wystąpienia, w którym pokazała, że sztuczna inteligencja w bardzo ciekawy i coraz bardziej skuteczny sposób odzwierciedla ludzkie zmysły.

W trakcie sesji „Jak zmieni nas sztuczna inteligencja?” prof. dr hab. Susanna Lindberg z Helsinki Collegium for Advanced Studies udowadniała, że sztuczna inteligencja to nie wielka machina kontrolowana przez totalitaryzmy, a my codziennie wykorzystujemy małe algorytmy, które są rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji. Dr Emilia Kaczmarek z Uniwersytetu Warszawskiego wskazywała, że znikanie pewnych zawodów przez użycie sztucznej inteligencji może być wielkim zagrożeniem, ale też szansą na przeobrażenie społeczeństwa.

Bardzo ciekawie wypadła również potyczka „Czy sztuczna inteligencja może być mądrzejsza od człowieka?”, w której prof. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że są sytuacje, w których człowiek jest niezastępowalny, a czasem potrzebna jest inteligencja polegająca na działaniu w sytuacjach nieprzewidzianych. W czasie sesji „Wszędzie i każdy? O granicach sztucznej inteligencji” prof. Joanna Jaworek-Korjakowska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przekonywała, że „pora skończyć z tradycyjnym modelem zarządzania, trzeba przejść do modelu, gdzie kluczową rolę odgrywa czas. Powinniśmy uczyć się szybko, szybko podejmować decyzje. W tym obszarze pomaga nam sztuczna inteligencja”.

W czasie szczytu odbyła się także ścieżka poświęcona antropocenowi, czyli epoce, w której człowiek wpływa na ekosystem. W trakcie tego spotkania prof. Michael Roos z Uniwersytetu Ruhry w Bochum zwrócił uwagę na wskaźnik rzeczywistego postępu:
- Na poziomie wskaźnika rzeczywistego wzrostu doszło do stagnacji. Powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do tego, co nie zostało ujęte w PKB, np. koszty zanieczyszczenia, zmiany rodzinne – aspekty negatywne wzrostu, które należy odjąć od PKB. Coś poszło nie tak – musimy przemyśleć nasz system gospodarczy od nowa – mówił prof. Michael Roos.

Ciekawa dyskusja wywiązała się pomiędzy uczestnikami sesji „Nowe menu na nowe czasy. Jakie będą konsekwencje globalnej zielonej rewolucji w kuchni?”. Basia Ritz, pierwsza polska Masterchef, stwierdziła, że coraz więcej osób oczekuje dań wegetariańskich i wegańskich w menu. Zaskakującymi danymi podzielił się , CRO & CSO sieci MAX Burgers Kaj Török. Według statystyk firmy od 2016 roku sprzedaż zielonych burgerów w Max Burgers zwiększyła się 600 razy. W 2019 roślinne burgery stanowiły 22 roc. sprzedanych burgerów w szwedzkiej restauracji.

W czasie ścieżki „Antropocen – zarządzanie światem” odbyła się także debata poświęcona transformacji energetycznej Polski z perspektywy just transition. Podczas sesji Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, ostrzegał przed utratą funduszy na sprawiedliwą transformację energetyczną, co może być konsekwencją polskiego weta dotyczącego budżetu UE. Wskazywał również, że Parlament Europejski oczekuje na projekty strategiczne przekształceń górnictwa, które będą lokalnymi planami transformacji. Dr Sandra Piesik, dyrektor w 3 ideas B.V. Amsterdam, zwracała uwagę na upadek globalizacji widoczny na całym świecie, a także na gwałtowny wzrost znaczenia krótkich łańcuchów dostaw, zwłaszcza w kontekście żywności. Mówiła również, że transformacja polskiego górnictwa powinna zachować polskie tradycje górnicze.

Całość do obejrzenia na platformie streamingowej

W drugim dniu Open Eyes Economy Summit odbyły się m.in. sesje „Uwspólnianie zasobów i dóbr wspólnych”, „Architektura i adaptacja miast do zmian klimatu” czy malująca się jako wyjątkowo wartościowo z perspektywy rewolucji w nauczaniu wywołanej koronawirusem „Edukacja – nowa generacja”. Obrady Międzynarodowego Szczytu Ekonomii Wartości można zobaczyć na platformie streamingowej, rejestrując się na stronie www.oees.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski