Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lawa grozy spłynie na czytelników

Łukasz Gazur
Wilhelm Sasnal stworzył "Lawę", komiks o Hawajach
Wilhelm Sasnal stworzył "Lawę", komiks o Hawajach mammoth
Sztuka. Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej znanych polskich malarzy współczesnych, wydał komiks. Dzieje się na Hawajach, a oparty jest na prawdziwej historii zaginięcia amerykańskich dwudziestolatków.

Dwoje młodych ludzi spotyka się na Hawajach. Postanawiają autostopem jechać w głąb wyspy. Obóz rozbijają kilka kilometrów od morza, pod wulkanem, na obszarze zalanym przez lawę. Nie wiedzą, że to teren zamieszkały przez lokalne plemię. Po pewnym czasie sytuacja staje się bardzo napięta... Tak zaczyna się "Lawa", komiks grozy Wilhelma Sasnala.

Podzielony jest na dwie części. W pierwszej stykamy się z dziennikiem dwudziestolatka, prowadzonym w formie szkicownika. Dzięki tym rysunkom poznajemy historię jego spotkania z dziewczyną i ich plany.

Druga część opowieści oparta jest na cytatach z prasy, wyimkach z kronik kryminalnych oraz zdjęciach wrzuconych przez bohaterów do internetu. To one stały się inspiracją dla artysty.

Jego "Lawa" opowiada historię zaginięcia pary dwudziestolatków na Hawajach, którą żyło USA przez kilka miesięcy. Jednak komiks Sasnala to coś więcej niż tylko historia z dreszczykiem. Artysta znany jest bowiem z umiejętności osadzania w pracach - bez względu na to, czy mówimy o obrazach, sztuce video czy komiksach - socjologicznych spostrzeżeń.

Tu obserwujemy życie pokolenia wchodzącego w dorosłość, ale także sposób traktowania mieszkańców Hawajów (trafiły pod panowanie USA w końcu XIX wieku).

I w tym kontekście "Lawa" nie jest już tylko dokumentalną opowieścią o sprawie kryminalnej. To historia o przemocy na wielu poziomach - politycznym, ale i kulturowym. O kastrowaniu tradycji i przymuszaniu miejscowych do przyjmowania nowych obyczajów.

Wspomnieć wypada, że Sasnal to jeden z najciekawszych artystów należących do roczników siedemdziesiątych, ceniony malarz i twórca video artu. Pochodzi z Tarnowa, a mieszka teraz w Krakowie.

To już druga jego - po "Życiu codziennym w Polsce w latach 1999-2001" - historia obrazkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski