Ławki Niepodległości w każdej gminie? MON ma pieniądze tylko...

Ławki Niepodległości w każdej gminie? MON ma pieniądze tylko na 140

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ławki Niepodległości w każdej gminie? MON ma pieniądze tylko na 140
Około 35 tysięcy złotych dotacji może otrzymać gmina na postawienie na swoim terenie ławki niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej do 10 września czeka na wnioski od samorządów. Na dofinansowanie dla nich ma 4,2 mln złotych.
Ławki Niepodległości w każdej gminie? MON ma pieniądze tylko na 140
Multimedialne ławki upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mają być wykonane według ściśle określonego wzoru, wybranego przez resort obrony. Ławki staną w miejscach ogólnie dostępnych. Różnić się mogą jedynie nagraniami dźwiękowymi, emitowanymi przez ławkę.

„Chodzi o to, aby multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, była związana z lokalną społecznością” - czytamy w komunikacie wojewody małopolskiego, zachęcającym do starań o dotacje.


Każda gmina będzie mogła otrzymać dotację na jedną lub dwie Ławki Niepodległości. Maksymalne dofinansowanie to 80 proc. kosztów budowy i instalacji urządzeń multimedialnych. Organizacje pozarządowe, parafie i inne instytucje mogą starać się tylko o darmową licencję na ławkę - otrzymają projekt za darmo, ale wszystkie koszty budowy muszą pokryć same.

Kiedy ministrem obrony był Antoni Macierewicz, chciał uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości postawieniem setki kolumn. Mariusz Błaszczak na swój program ma 4,2 mln zł, czyli na ok. 140 ławek.

„Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania” - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Ławki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

- Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – mówi Marta Rosiak, autorka projektu, które MON wybrało w konkursie i wybrało do realizacji.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Źródło: vivi24

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hmm

Sfr (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dziwne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ławki niepodleglości

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

To mógł tylko Błaszczak wymyśleć...

I globus Polski....

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo