Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazienka niewielka, ale bardzo praktyczna

Monika Kaczyńska
Aby mieć ceramikę w łazience w jednym odcieniu, najlepiej kupować wszystko z jednej kolekcji.
Aby mieć ceramikę w łazience w jednym odcieniu, najlepiej kupować wszystko z jednej kolekcji. Fot. grupa armatura
Projekt nowej łazienki. W minimalistycznej strefie toaletowej najważniejsza jest funkcjonalność wszystkich elementów wnętrza.

Uznawana niegdyś za luksusowe wyposażenie nowoczesnych salonów kąpielowych podwieszana ceramika sanitarna jest dziś chętnie wykorzystywana w łazienkach niezależnie od ich metrażu.

Dzięki zabudowie elementów przyłączeniowych i minimalistycznej konstrukcji, pozwala wyeliminować trudne do czyszczenia załamania i wgłębienia, ułatwiając utrzymanie porządku. Nie bez znaczenia pozostają także względy estetyczne.

Wrażenie „lewitowania” ceramiki sprawia, że wnętrze nabiera lekkości i przestronności. Ukrycie w ścianie podłączeń ułatwia uzyskanie minimalistycznego wystroju. Jednak aby toaleta wyróżniała się nie tylko wyglądem, ale również wygodą użytkowania i funkcjonalnością, ważne jest, by każdy z elementów zestawu podtynkowego był trwały i bezawaryjny. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę?

Praktyczny stelaż
Podwieszane elementy mocuje się na stelażach zabudowywanych i wykańczanych glazurą. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy modele do zabudowy mokrej lub suchej.

Stelaże pierwszego typu wykonane są z lekkich, stalowych ram. Aby wzmocnić ich wytrzymałość, mocuje się je we wnęce murowanej ściany, a następnie obkłada cegłami lub innym materiałem budowlanym. Modele do zabudowy suchej, wykonane są ze stalowych profili. Taka konstrukcja gwarantuje wytrzymałość na obciążenia do 400 kilogramów i nie wymaga wzmocnienia. Po wykończeniu płytami kartonowo-gipsowymi, tworzy się półka o głębokości około 15 cm, która pomieści akcesoria, takie jak ręcznik czy papier toaletowy. - Przy wyborze stelaża podtynkowego warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Elementem decydującym o trwałości jest zbiornik spłukujący, wykonany metodą rozdmuchiwania - wyjaśnia Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - W odróżnieniu od modeli klejonych, tego typu rozwiązanie jest odporne na rozszczelnienia i eliminuje ryzyko awarii.

Ważny jest także system spłukujący. Ekonomiczne działanie zapewniają te z funkcją podwójną na 3 i 6 litrów, umożliwiające spłukiwanie w zależności od potrzeby - połową lub całością wody, znajdującej się w zbiorniku.

Miska sedesowa i bidet
Podwieszana ceramika przyciąga uwagę i determinuje styl wnętrza. Warto więc zweryfikować przy zakupie, czy miska sedesowa i bidet dopasowane są do reszty pod względem formy, i kolorystyki.

Pamiętajmy, że biel może różnić się nawet kilkoma odcieniami. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór elementów z jednej kolekcji. - Ważna jest przede wszystkim trwałość. Decydując się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy sprawdzić, czy materiał, z którego został wykonany, jest odporny na zarysowania i działanie substancji chemicznych - podpowiada Aneta Dziedzina.

W łazienkach, z których korzysta kilkoro domowników, sprawdzi się wolno opadająca deska sedesowa z odbojnikami. Komfort użytkowania bidetu zapewni natomiast bateria wyposażona w ruchomy napowietrzacz, dzięki któremu w łatwy sposób dopasujemy kierunek padania strumienia wody.

Aranżując strefę toaletową, nacisk powinniśmy położyć przede wszystkim na wybór wyposażenia, które ułatwi utrzymanie czystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski