Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazienki mineralne, ogród wodny oraz ścieżka w koronach drzew

Paweł Chwał
Na Rakutowej w Ciężkowicach znajdują się rzadkie i cenne leczniczo źródła wód siarczkowych. Niełatwo tu trafić. Woda wycieka z zardzewiałej rury, którą wbito tu podczas jej badań, pół wieku temu
Na Rakutowej w Ciężkowicach znajdują się rzadkie i cenne leczniczo źródła wód siarczkowych. Niełatwo tu trafić. Woda wycieka z zardzewiałej rury, którą wbito tu podczas jej badań, pół wieku temu FOT. PAWEŁ CHWAŁ
Turystyka. Niewykorzystywane źródła wód mineralnych w okolicach Tarnowa mają zostać zagospodarowane i stanowić nową atrakcję turystyczną. Na razie niełatwo tu trafić. Woda wycieka np. z zardzewiałej rury, którą wbito tu pół wieku temu podczas jej badań.

Samowypływającymi z ziemi wodami siarczkowymi i solankowymi na Rakutowej w Cięż­kowicach, Słonej i Polichtach pogórzańskie gminy do tej pory specjalnie się nie chwaliły. Stąd o leczniczych źródłach wiedzą głównie miejscowi.

– Jakby tę wodę można było pić, jak na przykład tę w Krynicy czy Piwnicznej, to przyjeżdżaliby tu z cysternami. Ale ponieważ naszej wody pić się nie da, bo śmierdzi na odległość zepsutymi jajami, to nabierają jej tylko ci, co dobrze wiedzą, jak cenne ma właściwości – mówi 82-letni Stefan Rutka, który mieszka niedaleko ujęcia na Rakutowej.

Zawarte w wodzie składniki nadają się idealnie między innymi do leczenia schorzeń reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych oraz niektórych chorób skóry. – Czasem maczam sobie w niej nogi i ból przechodzi – przyznaje 82-latek.

Ciężkowice myślą jednak, by wykorzystać właściwości źródła na Rakutowej. Na jego bazie zamierzają wybudować Zakład Leczniczy. W ten też sposób chcą zostać gminą uzdrowiskową.

Zanim to jednak nastąpi, z sąsiednimi gminami postanowiły wytyczyć ponad 80-kilometrowy Szlak Źródlany, który stanowić ma nie lada atrakcję dla turystów i kuracjuszy.

– Na razie jest nas czwórka: Ciężkowice, Gromnik, Zakli­czyn i Rzepiennik Strzyżewski. Wstępnie chęć przyłączenia się wyraziły też władze Pleśnej i Bobowej w powiecie gorlickim – mówi Zbigniew Jurkiewcz, burmistrz Ciężkowic. – W tym wypadku im więcej, tym lepiej, bo dzięki temu nasz projekt będzie miał charakter ponadlokalny, a to daje nam dodatkowe punkty w ubieganiu się o unijne dofinansowanie.

Pomysł jest na tyle ciekawy, że inicjatorzy Szlaku Źródlanego już otrzymali wstępną obietnicę z zarządu województwa o przyznaniu miliona złotych na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

– W nowej perspektywie finansowej zarezerwowane są spore pieniądze na tego typu inicjatywy. Projekt jest innowacyjny, prozdrowotny, a poza tym daje duże możliwości do porozumienia publiczno-prywatnego i utworzenia nowych miejsc pracy – przekonuje Stanisław Sorys z zarządu województwa.

Na bazie źródeł w Polich­tach, na Rakutowej i Słonej powstać ma ogólnodostępna sieć swoistych parków wodnych z fontannami i kaskadami, w których można będzie zażywać kąpieli, stąpać po wodzie, słuchać uspokającego szumu, czyli relaksować się, a przy okazji korzystać z walorów leczniczych wody.

Zagospodarowanie źródeł wód mineralnych i połączenie ich nowym szlakiem to tylko jeden z elementów szerszego projektu, który zakłada także powstanie nowych atrakcji turystycznych i przyrodniczych.

– Pogórze Ciężkowickie to bardzo piękne, choć wciąż mało znane tereny. W ten sposób uda się je jeszcze lepiej pokazać i przybliżyć turystom ­– mówi Jerzy Zawartka, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

ATRAKCJE NA SZLAKU

Szlak będzie miał 85 km. Będzie można go pokonać samochodem, rowerem lub pieszo. W ramach szlaku powstaną:

GMINA CIĘŻKOWICE

Łazienki mineralne na źródle Rakutowa: ogólnodostępny ogród wodny z systemem kaskad, nowa droga i parkingi, park uzdrowiskowy z niespotykaną dotąd w Polsce ścieżką przyrodniczą, poprowadzoną m.in. w koronach drzew. Planuje się też budowę planetarium, ogrodu sensorycznego, ściany wspinaczkowej i atrapy jaskini nietoperzowej.

GMINA RZEPIENNIK STRZYŻEWSKI

Zagospodarowanie basenu otwartego w Turzy – kaskady i hydromasaże, wieża widokowa na jednym ze wzniesień.

GMINA GROMNIK

Ogólnodostępne łazienki mineralne na źródle w Polichtach, drewniana rotunda w parku w Gromniku – centrum informacyjne Szlaku Źródlanego, punkt promocji i dystrybucji produktów regionalnych, rękodzieła, miejsce wystaw.

GMINA ZAKLICZYN

Łazienki mineralne na źródle w Słonej. Woda dla potrzeb terapii miejscami będzie podgrzewana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski