Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lazur nieba i białe tatrzańskie szczyty. Taki poranek w Zakopanem

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Ośnieżone Tatry i błękit nieba
Ośnieżone Tatry i błękit nieba Marcin Szkodziński
Mieszkańcy Zakopanego i turyści obudzili się dzisiaj ze wspaniałą pogodą. Bezchmurne niebo i białe od świeżego śniegu szczyty Tatr. Takie widoki sprawiają, że nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Podhala zatrzymują się, aby zrobić zdjęcie. Niech jednak słoneczna pogoda nie zmyli tych, którzy wybierają się w góry. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają.

W poniedziałek 25 marca w Tatrach i Zakopanem padał gęsty śnieg. Wtorkowy poranek zaskoczył wszystkich. Białe od śniegu tatrzańskie szczyty skąpane w blasku słońca i błękicie nieba.

Piękna pogoda niech nie zmyli turystów wybierających się w góry

Słoneczna pogoda czasem potrafi zmylić turystów wybierających się na tatrzańskie szlaki. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają przed warunkami panującymi w górach.

- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, w zależności od wysokości i wystawy. Problemem jest przewiany śnieg szczególnie w rejonie grani. Uwagę należy również zwrócić na żleby, depresje i strome stoki. Nad ranem śnieg jest twardy, zmrożony, natomiast w ciągu dnia, śnieg może stawać się mokry i przepadający na nasłonecznionych stokach. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informują w komunikacie turystycznym pracownicy TPN.

W części reglowej i dolinach tatrzańskich szlaki są mokre i śliskie. Fragmentami bardzo błotniste.

Pracownicy TPN apelują, aby nie wchodzić na rozmarzajace stawy - Tatrzańskie stawy rozmarzają. Apelujemy o niewchodzenie na taflę lodu, ponieważ zaczął rozmarzać. W wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

W górach cały czas występuje zagrożenie zejścia lawin

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego cały czas informują o zagrożeniu lawinowym. Obecnie obowiązuje w Tatrach pierwszy stopień.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych - informują ratownicy TOPR.

Łąki pełne krokusów w Zakopanem

W Tatrach i na Podhalu zaczęła się wiosna. Łąki i polany są ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lazur nieba i białe tatrzańskie szczyty. Taki poranek w Zakopanem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski