Bartosz Kijeski
Lech Poznań pokonał Jagiellonię Białystok 2:0, choć w końcówce wynik mógł podwyższyć Kristoffer VeldeZobacz zdjęcia z meczu --->Robert Woźniak
Sezon 2022/23 przeszedł już do historii. Lech Poznań w obecności 40 tysięcy kibiców pokonał Jagiellonię Białystok 2:0, choć w końcówce rzutu karnego nie wykorzystał Kristoffer Velde. Sobotnie spotkanie było także ostatnim meczem dla kilku zawodników Kolejorza, którzy pożegnali się z fanami w najlepszy możliwy sposób.

To był niezwykle długi i wyczerpujący sezon. Lechici w sobotę podczas ostatniej kolejki piłkarskiej ekstraklasy, w obecności 40 tysięcy kibiców, zakończyli ligowe granie. Mecz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Po pierwsze fani chcieli podziękować piłkarzom za sezon, który był całkiem udany, szczególnie jeśli chodzi o europejskie puchary. Po drugie Kolejorz cały czas walczył o ligowe podium. W grę, podczas starcia z Jagiellonią, wchodziły wyłącznie trzy punkty, po to, by nie sprawdzać, co dzieje się w Szczecinie w meczu Pogoni z Radomiakiem. Po trzecie to była okazja do tego, aby podziękować za lata spędzone w Lechu kilku piłkarzom, których w przyszłym sezonie już nie zobaczymy.

Michał Skóraś oraz Lubomir Satka, to między innymi ci piłkarze pożegnali się z poznańskimi kibicami. Przed meczem otrzymali oni pamiątkowe koszulki, natomiast fani Lecha przygotowali oprawę: "Dziękujemy za europejskie podboje. W przyszłym sezonie wrócimy po swoje".

Pełna kontrola Lecha Poznań

Mecz mógł się rozpocząć od mocnego uderzenia. Strzałem z dystansu popisał się kolejny z zawodników, który opuści Poznań, czyli Pedro Rebocho. Jego strzał trafił jedynie w boczną siatkę, choć wielu widziało ją w bramce Sławomira Abramowicza. Kolejorz od początku posiadał inicjatywę. W 10. minucie spotkania, również strzałem zza pola karnego, popisał się Filip Marchwiński, jednak futbolówka powędrowała wysoko ponad poprzeczką.

Chwilę później goście wyszli z groźną kontrą 3 na 2. Jesus Imaz zdążył oddać strzał, jednak Hiszpan znajdował się na pozycji spalonej.

W kolejnych minutach na boisku nie działo się absolutnie nic ciekawego. Lech kontrolował boiskowe wydarzenia. Kibiców przy Bułgarskiej postanowił przebudzić Artur Sobiech, który także po sezonie opuści Kolejorza. 32-latek otrzymał cudowne podanie od Filipa Dagerstala i bez problemu, w sytuacji sam na sam, pokonał bramkarza Jagiellonii.

Ten wynik sprawiał, że Kolejorz zakończyłby sezon na podium, choć w drugiej połowie poznaniacy nie mogli doprowadzić do tego, aby zremisować, bowiem Portowcy także prowadzili w swoim meczu.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił, choć na początku to goście częściej przebywaliw polu karnym Lecha. W 54. minucie z kontrą wyszli lechici. W doskonałej sytuacji był Jesper Karlstroem, lecz Szwed przegrał pojedynek z Abramowiczem. Chwilę później na tablicy wyników było już 2:0 dla gospodarzy. Zamieszanie w szesnastce Jagi wykorzystał Lubomir Satka. Dla Słowaka był to pierwszy gol w tym sezonie, godnie żegnając się z kibicami w Poznaniu.

Kolejorzowi w tym spotkaniu nic nie mogło już zagrozić, a na trybunach dało się wyczuć atmosferę prawdziwego piłkarskiego święta. W 74. minucie owacje na stojąco otrzymał Michał Skóraś. Nazwisko skrzydłowego Lecha zostało głośno wyśpiewane przez poznańskich fanów, a ten ukłonił im się nisko w pas, dziękując za wsparcie, które otrzymywał w 132 oficjalnych meczach rozegranych w niebiesko-białej koszulce. W podobny sposób kibice pożegnali Pedro Rebocho, który opuścił boisko pięć minut przed końcem.

W 90. minucie w polu karnym Jagiellonii został sfaulowany Filip Wilak, jednak jedenastki nie wykorzystał Kristoffer Velde.

Lech Poznań zakończył sezon w najlepszy sposób. Gra niebiesko-białych w ostatnich tygodniach sprawiała ogromną przyjemność. Kolejorz wywalczył 18. medal w historii, a 7. brązowy. Teraz lechici udadzą się na zasłużony urlop, a do zajęć powrócą za miesiąc, 26 czerwca.