Lech Poznań zremisował w Łodzi z Widzewem. Koniec marzeń Kolejorza o europejskich pucharach

Bartosz Głąb
Kristoffer Velde (Lech) w meczu z Widzewem Łódź
Kristoffer Velde (Lech) w meczu z Widzewem Łódź Marian Zubrzycki / PAP
Lech Poznań tylko zremisował na wyjeździe z Widzewem Łódź 1:1 i ostatecznie stracił szansę na zajęcie 3. miejsca na koniec sezonu PKO Ekstraklasy, które daje możliwość gry w kwalifikacjach Ligi Konferencji. Kolejorz dobrze rozpoczął mecz, bo w 21. minucie Kristoffer Velde otworzył wynik. Jednak tuż przed przerwą Imad Rondić wyrównał z rzutu karnego.

Kristoffer Velde przełamał się w meczu z Widzewem Łódź

Jeszcze przed meczem Kolejorza presję na piłkarzy wywarła Legia Warszawa, która skromnie wygrała na wyjeździe z Wartą Poznań i znacznie przybliżyła się do zajęcia 3. miejsca w tabeli na koniec sezonu. Lech musiał wygrać w Łodzi, żeby wciąż zachować szansę na najniższy stopień podium w PKO Ekstraklasie.

Spotkanie lepiej zaczął Widzew, który stwarzał więcej zagrożenia pod polem karnym. Jednak po początkowy atakach miejscowych, do głosu doszli Lechici. W 21. minucie Filip Szymczak dostał piłkę na skrzydle. Z linii "szesnastki" dograł na głowę Kristoffera Velde, a ten precyzyjnym uderzeniem pokonał Rafała Gikiewicza.

Lech Poznań zdobył bramkę w meczu z Widzewem Łódź
Lech Poznań zdobył bramkę w meczu z Widzewem Łódź Marian Zubrzycki / PAP

Chwilę później Norweg był bliski podwyższenia prowadzenia i popisania się przepięknym trafieniem. Gracz Lecha uderzył technicznie tuż zza pola karnego, a piłka obiła spojenie słupka z poprzeczką bramki Widzewa. Golkiper gospodarzy tylko obserwował piłkę zmierzającą w kierunku jego bramki.

Wydawało się, że Kolejorz dowiezie prowadzenie do przerwy, jednak w 40. minucie spóźniony w interwencji Bartosz Mrozek z dużą siłą wpadł w próbującego oddać strzał głową Kamila Cybulskiego i arbiter Piotr Lasyk po analizie VAR wskazał na "wapno". Rzut karny tuż przed końcem pierwszej połowy skutecznie wykorzystał Imad Rondić i oba zespoły schodziły do szatni przy wyniku remisowym.

Lech Poznań zremisował w Łodzi. Koniec marzeń o europejskich pucharach

Drugą połowę świetnie rozpoczął Widzew. Po wrzutce w pole karne przyjezdnych dwukrotnie Kojejorza musiał ratować Bartosz Mrozek. Tym razem bramkarz zaimponował refleksem i skutecznością w swojej interwencji.

Kolejną szansą łodzianie stworzyli sobie po kwadransie gry drugiej części meczu. Kamil Cybulski "złama" akcję z z lewej strony do środka, po czym uderzył z około 25 metrów. Piłka leciała za kołnierz Bartosza Mrozka, ale ten szybko cofnął się kilka kroków i przeniósł piłkę nad poprzeczką.

W 78. minucie ponownie przed szansą na objęcie prowadzenia stanął Widzew. Do wybijanej przed pole karne Kolejorza piłki dopadł Andrejsa Ciganiksa, huknął lewą nogą nogą ile fabryka dała, posyłając piłkę tuż przy spojeniu. Wyciągnięty jak struna bramkarz przyjezdnych nie sięgnął piłki, ale ta minimalnie minęła bramkę.

Bartosz Mrozek (Lech Poznań) zawodnikiem meczu z Widzewem Łódź
Bartosz Mrozek (Lech Poznań) zawodnikiem meczu z Widzewem Łódź Marian Zubrzycki / PAP

Kolejne wielkie zagrożenie pod bramką Lecha miało miejsce w 84. minucie. Imad Rondić znalazł się z piłką w okolicach prawego narożnika pola bramkowego i i spróbował przelobować Bartosza Mrozka. Piłkę zmierzającą do siatki z linii bramkowej wybił Bartosz Salamon.

Po chwili odpowiedział Kolejorz. Okazję do strzelania gola miał Mikael Ishak, ale szwedzkiego napastnika zatrzymał Rafał Gikiewicz. Nerwowo było do ostatnich minut meczu. Kibice obu drużyn drżeli o końcowy wynik. Zarówno Lecha, jak i Widzew mieli swoje okazje do zdobycia bramki, ale żadnej z drużyn nie udało się tego zrobić. Gdy sędzia Piotr Lasyk zagwizdał po raz ostatni stało się jasne, że Lech wypadł z walki o europejskie puchary.

W ostatniej kolejce PKO Ekstraklasy Kolejorz zagra przy Bułgarskiej z walczącą o utrzymanie Koroną Kielce, natomiast Widzew Łódź pojedzie do Radomia na mecz z zagrożonym spadkiem Radomiakiem.