Fot. Ingimage
ZDROWIE. Pomagają i szybko dają oczekiwaną poprawę. Nie można jednak zaprzestać leczenia, trzeba przyjąć całą przewidzianą w kuracji dawkę.
Oto 10 zasad, których warto się trzymać, biorąc antybiotyki:
1. Lekarstwo przyjmuj zawsze o tej samej porze - to gwarantuje jego właściwe stężenie w organizmie. Jeżeli przegapisz porę, ale spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, natomiast następną dawkę przyjmij już zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przypomnisz sobie zbyt późno, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji. Zawsze zażywaj antybiotyk godzinę przed jedzeniem albo dwie godziny po nim, bo każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany, zmniejsza przyswajanie substancji leczniczych.
2. Nie rozgryzaj kapsułek, twierdząc, że są za duże i nie dasz rady połknąć. Forma leku jest ważna (kapsułka, tabletka, syrop, zawiesina), bo od tego zależy, gdzie w przewodzie pokarmowym lek ma się wchłaniać.
3. Antybiotyki popijaj wodą. Zrezygnuj z soków cytrusowych, coli i toniku, bo obniżają skuteczność kuracji, oraz z mleka, kefiru i jogurtu, bo wapń hamuje działanie substancji czynnych.
4. Wspomaganie się w kuracji preparatami witaminowymi zostaw na czas po leczeniu. Odstaw też preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka, ponieważ wiążą się wzajemnie i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego.
5. Zrezygnuj z picia alkoholu, bo niektóre antybiotyki, np. cefalosporyny mogą dawać niebezpieczne reakcje.
6. Nie przerywaj kuracji po ustąpieniu objawów. Leczenie trwa 3, 7 albo 10 dni. Nie skracaj tego czasu, bo "niedobite" bakterie zaczną się znowu namnażać, powodując nie tylko nawrót choroby, ale i uodpornienie organizmu oraz niewrażliwość na lek.
7. Obserwuj swój organizm. Każdej terapii towarzyszą działania niepożądane, ale kiedy stają się one zbyt dotkliwe - czujesz osłabienie, masz gorączkę, biegunkę, pokrzywkę itd. - zgłoś to lekarzowi. Być może trzeba zmienić preparat. W przypadku duszności, obrzęku języka czy krtani natychmiast dzwoń po karetkę. Takie objawy mogą sugerować wstrząs anafilaktyczny.
8. Nie lecz się samodzielnie antybiotykiem, który pozostał po poprzedniej chorobie. Przypadkowy lek zrobi spustoszenie w naturalnej florze bakteryjnej i osłabi system odpornościowy.
9. Pamiętaj, że antybiotyki to leki na zakażenia bakteryjne, nie ma więc sensu zażywać ich z powodu zwykłego przeziębienia - wtedy wystarczy aspiryna, syrop i ciepłe łóżko.
10. Po kuracji antybiotykiem zadbaj o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Pomogą w tym preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego
(np. Lacidofil, Trilac, Lakcid, Nutriplant). Przywracają właściwy skład flory i wzmacniają naturalne siły obronne organizmu, zapobiegając kolejnym zakażeniom.
UWAGA! Żeby leczenie było skuteczne
* Nie lecz antybiotykiem infekcji wirusowej, takiej jak np. grypa, bo to nie zadziała, a może zaszkodzić.
* Antybiotyki przyjmuj o stałych porach.
* Nie skracaj okresu przyjmowania leków.
* Podczas kuracji nie pij alkoholu.
* Uważaj, czym popijasz antybiotyk.
ELŻBIETA BOREK
PYTANIA O ANTYBIOTYKI
- Czy antybiotyki zawsze są skuteczne?
To zależy od rodzaju leku. Niektóre działają na wiele typów bakterii, inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów. Optymalnie byłoby stosować terapię celowaną, w której lek dobierany jest na podstawie mikrobiologicznego badania wrażliwości drobnoustrojów. To daje największą pewność skuteczności leczenia w danym zakażeniu.
- Czym różnią się antybiotyki?
Spektrum, czyli zakresem i siłą działania przeciwbakteryjnego. Wykazują też różną penetrację do tych miejsc organizmu, gdzie trwa zakażenie. Najlepiej byłoby stosować antybiotyk o wąskim spektrum działa- nia, bowiem taki lek najmniej zaburza naturalną florę organizmu. Nie zawsze jest to możliwe i w codziennej praktyce lekarze najczęściej przepisują antybiotyki o szerokim spektrum, mając nadzieję, że utrafią w bakterię powodującą zakażenie. Czasem w celu poszerzenia spektrum działania konieczne jest skojarzenie dwóch lub nawet trzech antybiotyków.
- Co zrobić, gdy infekcje się powtarzają?
Przydałby się wówczas antybiogram. Badanie polega na pobraniu wymazu z miejsca, gdzie rozwinęło się zakażenie bakteryjne, np. z gardła, nosa, pochwy, albo pobiera się próbki krwi czy moczu. Następnie wysiewa się pobrany materiał na odpowiednie podłoża i łączy z pożywką dla bakterii. Jeśli na którymś podłożu zostaną wyhodowane bakterie, poddaje się je działaniu różnych antybiotyków. Ten antybiotyk, wokół którego nie nastąpi wzrost bakterii, uważa się za skuteczny. Na wynik badania trzeba czekać 5 - 7 dni.
- Jak długo trzeba zażywać antybiotyki?
5 lub 7 dni, w zależności od typu. Od niedawna na rynku jest tzw. antybiotyk trzydniowy - przyjmuje się go tylko przez 3 dni po jednej tabletce. Wchłania się powoli, dzięki czemu ma przedłużone działanie do siedmiu dni.
- Czy to prawda, że podczas brania antybiotyków trzeba unikać słońca?
Prawda. Słońca oraz wizyt w solarium. Nie powinno się opalać przez cały czas kuracji i jeszcze kilka dni po jej zakończeniu. Niektóre antybiotyki (np. tetracykliny) i sulfonamidy na skutek promieni UV powodują ciemne przebarwienia na skórze.
(E)
ŁYK HISTORII
Pierwszym odkrytym w 1928 roku przez Alexandra Fleminga antybiotykiem była penicylina. Jednak stała się ona lekiem dopiero na początku lat 40. ubiegłego wieku.
W 1945 r. Fleming, Howard Florey i Ernest Chain za pracę nad odkrywaniem leczniczych właściwości penicyliny otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.
Nazwa "antybiotyk" (anti - przeciw, biostikos - zdolny do życia) została wprowadzona do użytku w 1942 roku przez Selmana Waksmana, odkrywcę streptomycyny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?