Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie wodą i powietrzem

Redakcja
Wyjazdy do wód mają wielowiekową historię, toteż w wielu uzdrowiskach spotykamy, obok współczesnych, nowoczesnych rozwiązań, świadectwa dawnej świetności: zabytki starej architektury zdrojowej i pensjonatowej, zwłaszcza drewnianej, także muzea, parki, pamiątki historyczne związane z pobytami sławnych osobistości.

Naturalne surowce lecznicze

Wody lecznicze są naturalnymi wodami podziemnymi o udowodnionych właściwościach leczniczych, cechującymi się stałym składem chemicznym i naturalną czystością mikrobiologiczną. Wody uważane za mineralne są wodami podziemnymi i muszą zawierać co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Nie każda woda mineralna jest lecznicza. O udowodnionych właściwościach leczniczych decydują rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych.
W Polsce mamy bogate złoża leczniczych wód mineralnych. Najczęściej spotykane są wody: chlorkowo-sodowe, wodorowęglanowe, siarczkowo-siarkowodorowe, radoczynne i termalne.
Wody mineralne stosuje się do zabiegów balneologicznych, zwłaszcza kąpieli leczniczych w wannach i w basenach, do inhalacji, płukań oraz kuracji pitnej.
Drugim cennym surowcem naturalnym, wykorzystywanym w lecznictwie uzdrowiskowym, jest borowina. W naszym kraju znajdują się znaczne zasoby złóż borowinowych, cechujące się wysokimi wartościami leczniczymi.
Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są także gazy lecznicze; występują one w przyrodzie w formie rozpuszczonej w wodzie lub samodzielnie. W balneologii wykorzystuje się głównie dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen oraz ozon w mieszance ozonowo-tlenowej.
W lecznictwie uzdrowiskowym dużą rolę odgrywa ponadto środowisko przyrodnicze: klimat, krajobraz, lasy, zieleń, które w sposób pozytywny, sprzyjający terapii oddziałują na kuracjuszy (klimatoterapia).

Zabiegi lecznicze stosowane w uzdrowiskach

Kąpiele, kuracje pitne, inhalacje
Zależnie od dolegliwości lekarz może zlecić kąpiel solankową, kwasowęglową, siarczkowo-siarkowodorową, radoczynną lub tlenowo-ozonową.
Kąpiele solankowe mają głównie zastosowanie w chorobach ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, neurologicznych, ginekologicznych.
Kąpiele kwasowęglowe wykorzystuje się w wybranych chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, niedokrwieniu kończyn dolnych oraz nerwicach narządowych. Istnieje też odmiana kąpieli kwasowęglowych gazowych, czyli w dwutlenku węgla pochodzenia naturalnego lub sztucznego.
Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe zaleca się w chorobach reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, wybranych chorobach dermatologicznych oraz w niedokrwieniu kończyn dolnych.
Kąpiele radoczynne stosowane są w chorobach: naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, reumatycznych i ginekologicznych.
Kąpiele tlenowo-ozonowe znajdują zastosowanie w chorobach naczyń kończyn dolnych na tle miażdżycy i cukrzycy oraz owrzodzeniach podudzi.
Kuracja pitna jest ważnym działem w belneoterapii. Systematyczne i prawidłowo dawkowane picie wód mineralnych wywiera działanie miejscowe na przewód pokarmowy oraz działanie ogólne, przede wszystkim w zakresie uzupełniania niedoborów mikro- i makroelementów.
Inhalacje (aerozoloterapia) to coraz częściej metoda leczenia z wyboru, ponieważ stanowi nie tylko dogodny, lecz także szybko i skutecznie działający sposób doprowadzania lęków lub substancji leczniczych do organizmu. Cząsteczki leku, pod postacią mgły, trafiają natychmiast przez błonę śluzową układu oddechowego do układu krążenia, omijając wątrobę i nerki.
Hydroterapia - w tej metodzie leczniczej wykorzystuje się zwykłą wodę o różnej temperaturze i o różnym ciśnieniu. Do typowych zabiegów hydroterapeutycznych należą różnego rodzaju natryski, kąpiele wirowe, bicze szkockie, masaż podwodny, kąpiele perełkowe. Zabiegi te wykorzystuje się w chorobach: neurologicznych, ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, krążenia obwodowego, nadciśnieniu tętniczym, nadpobudliwości nerwowej.

Leczenie borowiną

W peloidoterapii wykorzystuje się leczenie borowiną, która powinna pochodzić z wartościowego i dobrze zbadanego złoża borowinowego. Najczęściej stosowanymi zabiegami są: okłady - zawijania całkowite i częściowe, kąpiele borowinowe i zawiesinowe, nasiadówki, tampony borowinowe, zabiegi z użyciem pasty borowinowej.
Zabiegi borowinowe mają zastosowanie w chorobach reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, neurologicznych, ginekologicznych, laryngologicznych oraz w chorobach naczyń kończyn dolnych (pasta borowinowa).

Leczniczy klimat

Klimatoterapia wykorzystuje do celów leczniczych walory środowiska przyrodniczego. Warunki klimatyczne determinują leczenie niektórych chorób w uzdrowiskach, stąd powinno się brać pod uwagę i ten element. Zabiegi klimatoterapeutyczne obejmują: kąpiele słoneczne, kąpiele powietrzne, zabiegi powietrzno-ruchowe, kąpiele morskie, inhalacje naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego. Szczególnym rodzajem klimatoterapii jest talasoterapia, wykorzystująca naturalne walory lecznicze morza. Uzupełnieniem klimatoterapii są walory krajobrazowe uzdrowiska.

Kinezyterapia

to leczenie różnymi formami aktywności fizycznej, o odpowiednio dobranym dla danego pacjenta obciążeniu. W uzdrowisku wykorzystywane są różnego typu ćwiczenia fizyczne (gimnastyka indywidualna i zbiorowa) na sali pod okiem terapeuty, a także spacery, marsze, jazda na rowerze. Wysiłek fizyczny ma bardzo duże zastosowanie i przydatny jest niemal we wszystkich schorzeniach. W szerokim zakresie kinezyterapia wykorzystywana jest m.in. w chorobach układu ruchu, w chorobach kardiologicznych, angiologicznych, cukrzycy, otyłości, osteoporozie, chorobach pulmonologicznych.

Fizykoterapia

Jako metoda fizykoterapia wykorzystuje różne formy energii występującej w otoczeniu człowieka, czyli czynniki fizyczne: mechaniczne, cieplne, świetlne, elektryczne, wodne. W lecznictwie uzdrowiskowym metody fizykoterapeutyczne mają znaczenie uzupełniające w stosunku do zabiegów przyrodoleczniczych - intensyfikują lub wspomagają działanie zabiegów podstawowych. Zalicza się do nich m.in.: światłolecznictwo i magnetoterapię, ultradźwięki, krioterapię, masaż leczniczy.
Światłolecznictwo wykorzystuje promieniowanie podczerwone, widzialne i nadfiolet. Szczególnym rodzajem światłolecznictwa jest laseroterapia.
Elektrolecznictwo wykorzystuje prąd stały do galwanizacji, jontoforezy i kąpieli elektryczno-wodnych. Prąd małej częstotliwości (impulsowy) służy do wykonywania zabiegów diadynamicznych i elektrostymulacji. Prądy średniej częstotliwości to prądy interferencyjne, mające podobne zastosowanie jak prądy diadynamiczne. Prądy wielkiej częstotliwości służą do zabiegów diatermią krótkofalową, w tym impulsową.
Magnetoterapia wykorzystuje zmienne pola magnetyczne impulsowe, działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przekrwiennie.
Ultradźwięki stanowią fale akustyczne o częstotliwości niesłyszalnej dla ucha ludzkiego. Mają działanie cieplne, chemiczne i mechaniczne.
Krioterapia to leczenie zimnem, gdzie przez krótki czas (do 3 minut) człowiek jest poddawany działaniu bardzo niskich temperatur (około -150 st. C). Krioterapię można stosować m.in w takich przypadkach jak: zapalenia stawów, zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym, przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, w chorobach reumatycznych tkanek miękkich, w zwichnięciach, urazach stawów oraz dla odnowy biologicznej.
Masaż klasyczny to forma oddziaływania na organizm poprzez uciskanie na tkanki. Masaż zwiększa przepływ krwi i chłonki usuwając obrzęki, zmniejsza napięcie mięśni, uwalnia hormony tkankowe i pobudza układ endokrynny.
(DD)

Wody lecznicze najczęściej występujące w Polsce

\ chlorkowo-sodowe, ponadto chlorkowo-potasowe, wapniowe, magnezowe, jodkowe, bromkowe, żelaziste, siarczkowe - Ciechocinek, Kołobrzeg, Połczyn, Kamień Pomorski, Świnoujście, Goczałkowice, Rabka, Busko, Solec, Iwonicz, Rymanów, Wieniec.
\
 wodorowęglanowe, ponadto sodowe, potasowe, wapniowe, magnezowe, chlorkowo-sodowe, żelaziste - Krynica, Polanica, Kudowa, Muszyna, Duszniki, Rymanów, Iwonicz, Długopole, Czerniawa, Szczawno, Szczawnica, Wysowa, Żegiestów.
\ siarczkowo-siarkowodorowe, ponadto siarczkowe proste, siarczanowo-sodowe, wapniowe, siarczanowo-chlorkowe, sodowe, bromkowe, jodkowe - Busko, Solec, Przerzeczyn, Wieniec, Swoszowice, Horyniec, Kudowa, Lądek, Duszniki, Ciechocinek.
\
 radoczynne, ponadto radonowe-siarczkowe, fluorkowe, szczawy radoczynne - Świeradów, Czerniawa, Lądek, Długopole, Szczawno.
\ termalne, ponadto chlorkowo-sodowe, radoczynne, fluorkowe - Cieplice, Lądek, Ciechocinek.
\
 gazy lecznicze (dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen, ozon) - Duszniki, Krynica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski