Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczmy się przez internet

Redakcja
Największe problemy z zapanowaniem nad dokumentacją medyczną mają chorzy na cukrzycę. Odwiedzają wielu specjalistów i wykonują wiele badań, o których nie zawsze informują lekarza diabetologa. Internetowe Konto Pacjenta pozwoli zgromadzić w jednym miejscu wszystkie informacje od lekarzy, mających do czynienia z chorym i wyniki wszystkich badań. Na razie z IKP korzysta kilkudziesięciu chorych na cukrzycę pacjentów kliniki, jednak lekarze wierzą, że w ciągu roku będzie ich już kilkuset.

SŁUŻBA ZDROWIA. W Klinice Chorób Metabolicznych krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego działa pierwsza w Polsce internetowa platforma współpracy lekarza i pacjenta

Internetowe konto pacjenta jest elektroniczną platformą gromadzenia, wymiany i udostępniania danych medycznych uprawnionym osobom. Wystarczy dostęp do internetu, by pacjent miał wgląd w historię choroby i leczenia, dostęp do wszystkich danych medycznych, takich jak wyniki badań, recepty, plan wizyt, skierowania oraz możliwość prowadzenia notatek, wprowadzania własnych danych medycznych, np. pomiarów ciśnienia, poziomu cukru itd. - co w tej chorobie jest bardzo ważne. Z kolei dla lekarza jest to duża oszczędność czasu i zwiększenie efektywności, dzięki uproszczonemu procesowi wprowadzania danych medycznych, łatwemu dostępowi do kompletnej historii choroby i leczenia.

- Wiem, że nie dla wszystkich grup chorych korzystanie z takiego udogodnienia będzie łatwe, bo nie każdy na co dzień korzysta z komputera, ale z drugiej strony jestem optymistą, nawet jeśli chodzi o pacjentów w starszym wieku - mówi prof. Maciej Małecki, kierujący Kliniką Chorób Metabolicznych. - Z mojego doświadczenia wynika, że wielu z nich dopiero na emeryturze uczy się korzystać z internetu. Apelujemy do chorych, znajdujących się pod opieką naszej kliniki, by zakładali własne konta i dawali do nich dostęp lekarzom. Niech nowoczesny system zacznie funkcjonować na dobre.

W klinice na widocznym miejscu, w korytarzu przed sekretariatem, umieszczono komputer i logo IKP. Pracownicy zachęcają pacjentów, by usiedli przed komputerem, zalogowali się, wydrukowali zgodę na uczestnictwo w programie i zostawili ją w sekretariacie.

Jednym z celów systemu jest dążenie do zwiększenia zainteresowania chorych własnym zdrowiem. Wybrano chorych na cukrzycę, bo znajdują się oni pod opieką wielu specjalistów i współpraca z lekarzami przychodzi im z trudem. Z drugiej strony wiele ich kłopotów i wątpliwości można rozwiązać e-mailowo.

- Elektroniczna platforma usprawni kontakt lekarza z pacjentem, ale nigdy nie zastąpi go w pełni - mówi prof. Małecki. - Niektórych wizyt po prostu nie da się uniknąć. Na razie lekarze komunikują się z chorymi w ramach pilotażu, odpowiadając na pytania zalogowanych w IKP pacjentów. Dopiero kiedy wartość takiej usługi zostanie oszacowana, wyceniona i zakontraktowana, możemy dyskutować z NFZ o płatnościach.

Elektroniczny dostęp do własnej dokumentacji medycznej zapewniają pacjentom m.in. Dania, Niemcy, Hiszpania, Czechy. Duńczycy np. za pośrednictwem portali internetowych mogą rejestrować się do lekarza, zamawiać leki i odnawiać recepty, w Niemczech ponad połowa lekarzy ma dostęp on-line do dokumentacji. Doświadczenia tych krajów wskazują, że internetowe systemy przetwarzające informacje medyczne wprowadzają znaczne oszczędności w wydatkach na ochronę zdrowia i poprawiają efektywność leczenia.

Docelowo internetowe konto pacjenta będzie elementem dużego zintegrowanego systemu informatycznego, wspierającego system opieki zdrowotnej w Polsce. Ta nowoczesna platforma umożliwi w przyszłości autoryzowany dostęp i bezpieczną wymianę danych między różnymi systemami (np. ubezpieczyciela, prawodawcy) a systemami medycznymi.
Pilotażowy prototyp realizowany jest przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ikp.gov.pl/, tam też pacjenci Kliniki Chorób Metabolicznych mogą zakładać swoje konta.

Elżbieta Borek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski