Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczymy wady zgryzu

(DD)
Leczenie musi być dobrze zaplanowane - mówi dr Kamil Stefański
Leczenie musi być dobrze zaplanowane - mówi dr Kamil Stefański Fot. Dentim Clinic
Ortodoncja. Próchnica, choroby przyzębia, wady wymowy, uszkodzenia zębów, a także wady postawy, bóle kręgosłupa - to konsekwencje wynikające z niepodjęcia terapii ortodontycznej.

Czy aparat ortodontyczny musi być widoczny? Czy trzeba usuwać zęby, aby je wyrównać? Wokół leczenia ortodontycznego funkcjonuje wiele stereotypów i mitów. Tymczasem nowoczesna stomatologia już dawno sobie z nimi poradziła.

Czy tylko estetyka?

Chociaż większość osób decyduje się na leczenie ortodontyczne ze względu na piękny i symetryczny uśmiech, to nie można zapominać o kłopotach zdrowotnych, jakie mogą nieść za sobą wady zgryzu, a jest ich wiele.

- Próchnica, choroby przyzębia, wady wymowy, uszkodzenia mechaniczne zębów, wady postawy czy bóle kręgosłupa to tylko niektóre z przykrych konsekwencji, które mogą nas spotkać, jeśli w porę nie zareagujemy - rozwiewa mit, że estetyka to najważniejszy powód, aby podjąć leczenie ortodontyczne lek. stom. Kamil Stefański z Dentim Clinic, ekspert w dziedzinie ortodoncji. - Warto również wspomnieć, że krzywy zgryz utrudnia rozdrabnianie pokarmów, a przez to również trawienie, co może prowadzić do wielu schorzeń układu pokarmowego, np. rozwoju refluksu czy problemów z trawieniem.

Aparat od razu?

To mit. Każde leczenie musi być odpowiednio zaplanowane, a przed wyborem metody i aparatu, należy wykonać kilka niezbędnych kroków.

- Precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważne w osiągnięciu pożądanych rezultatów - mówi dr Stefański. - W pierwszej kolejności należy zbadać pozycje zębów, zrobić przynajmniej dwa zdjęcia rentgenowskie, następnie pobieramy wyciski górnych i dolnych zębów, które pozwolą zdiagnozować wadę zgryzu.

Pamiętajmy również, że przed założeniem aparatu zęby muszą być zdrowe i pozbawione kamienia nazębnego. Konieczne jest więc ich wcześniejsze wyleczenie, a także higienizacja zębów wykonywana w gabinecie. Ten ostatni zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Grunt to higiena

Przekonanie, że podczas leczenia ortodontycznego zęby bardziej się psują jest nieprawdziwe. To nie aparat jest powodem psucia się zębów, a niewłaściwa higiena jamy ustnej.

- Podstawą codziennej higieny jest odpowiednia szczoteczka, najlepiej elektryczna, której mała główka pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc - podpowiada dr Stefański. - Należy pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Do tej czynności możemy wykorzystać szczoteczkę międzyzębową. Warto zaopatrzyć się w irygator, który miesza powietrze z wodą, spręża je, a następnie czyści przestrzenie międzyzębowe. Sięgajmy także po nici ortodontyczne przeznaczone do czyszczenia aparatów, np. superfloss.

Nie tylko dla młodych

Twierdzenie, że założenie aparatu u 40-latka jest bez sensu, to oczywiście mit. Na podjęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno. Istnieje obecnie wiele rozwiązań, które dają skuteczne efekty leczenia zarówno u dzieci, nastolatków, jak i dorosłych. Mimo tego, że wadę zgryzu można skorygować w każdym wieku, to warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej, ponieważ u osoby dorosłej może ono trwać dłużej. Pewne schorzenia w okolicach jamy ustnej, które pojawiają się z wiekiem, mogą utrudnić leczenie oraz uniemożliwić założenie aparatu. Dodatkowo, kości stają się coraz bardziej uwapnione, a to utrudnia ich uformowanie.

Nowe rozwiązania

Aparat ortodontyczny nie musi być widoczny. Nowoczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele rozwiązań, dzięki którym nie muszą zakładać tradycyjnych, widocznych aparatów ortodontycznych.

- Jednym z nich są aparaty Invisalign, czyli nakładki, które możemy zdejmować np. podczas spotkań, jedzenia, czy do mycia zębów - wyjaśnia ekspert. - Alignery są wykonane z przezroczystego i termoplastycznego plastiku, co sprawia, że są niemal niewidoczne.

Metoda wydaje się idealna, czy nadaje się jednak dla każdego? Jak dodaje dr Stefański, do leczenia za pomocą alignerów kwalifikują się niemal wszystkie wady zgryzu, a jest to możliwe dzięki kilku typom przezroczystych szyn. Do wyboru mamy m.in. model Full, czyli pełne leczenie ortodontyczne oraz Lite wykorzystywany do mniej skomplikowanych wad. Dla młodzieży powstała natomiast specjalna seria nakładek Teen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski