Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalnie na saksach

DER
Szacunki resortu skarbu dotyczące wyjazdów zarobkowych Polaków w ubiegłym roku są jednoznaczne. Aż 80 proc. spośród przeszło 500 tys. rodaków, którzy podjęli pracę za granicą, stanowili pracownicy sezonowi. Tak było w przypadku większości osób, które uzyskały pozwolenie na pracę w Niemczech, a wysoka liczba pozwoleń wydanych Polakom w Wielkiej Brytanii jest w dużej mierze wynikiem legalizacji zatrudnienia przez pracujących wcześniej "na czarno".

Wyjazdy do pracy za granicę nie rozwiążą problemu polskiego bezrobocia

Ponad pół miliona Polaków podjęło legalną pracę (stałą lub czasową) w krajach UE po akcesji Polski do wspólnoty w 2004 r. Zdaniem ekspertów ma to znaczący, choć nie decydujący, wpływ na skalę rejestrowanego bezrobocia w naszym kraju.

Nie należy się spodziewać, aby możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia w krajach UE miały decydujący wpływ na stopę rejestrowanego bezrobocia w Polsce. Zdaniem ekspertów osoby wyjeżdżające na legalne i długotrwałe saksy w większości przypadków nie rekrutują się z grona potencjalnych "długoterminowych" polskich bezrobotnych.
Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów pozostają Niemcy. Tylko w I połowie ub.r. prawie 300 tys. rodaków otrzymało tam zgodę na zatrudnienie. W Irlandii od momentu naszego wejścia do UE pracę podjęło już prawie 100 tys. Polaków, podczas gdy na legalne zatrudnienie w Wielkiej Brytanii (głównie w Londynie) zdecydowało się prawie 200 tys. obywateli polskich. (DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski