Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarna grupa Laibach ponownie odwiedzi Kraków. Słoweńcy zagrają 3 listopada w klubie Kwadrat

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Milan Fras z Laibacha
Milan Fras z Laibacha Grzegorz Dembinski
Laibach to jeden z najbardziej kontrowersyjnych zespołów w historii popkultury. Jedni sugerują, że tworzący go muzycy są nazistami, inni - że komunistami. Jedni uznają ich za satanistów, a inni - za chrześcijan. Jak to możliwe? Laibach zagra w Krakowie po raz piąty w swej karierze 3 listopada w klubie Kwadrat.

Francuzom nie opłaca się pracować

od 16 lat

Laibach rozpoczął działalność w 1983 roku w miejscowości Trbovlje w ówczesnej Jugosławii. Jego twórczość od razu szokowała. Pod względem muzycznym składały się nań fabryczne hałasy, groźne przemówienia wygłaszane przez megafon, marszowe rytmy i mroczna elektronika. Podczas koncertów i na okładkach płyt muzycy śmiało wykorzystywali totalitarną estetykę, zarówno tę nazistowską, jak i komunistyczną. Miało to oczywiście ironiczny charakter - ale w czasach realnego socjalizmu w Jugosławii sprawiło, że Laibach dostał z miejsca zakaz oficjalnych występów.

Jednym z wczesnych nagrań zespołu był utwór "Jaruzelsky", zrealizowany po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w 1981 roku. Nikt z komunistycznych cenzorów w ówczesnym Peerelu o nim nie słyszał, dlatego dwa lata później wpuszczono Laibach na koncerty nad Wisłę. Grupa zagrała wtedy po raz pierwszy w Krakowie w klubie Rotunda. Porażające widowisko słoweńskich artystów, w którym bombastyczną muzykę uzupełniały szokujące filmy, wywarło ogromny wpływ na ówczesną podziemną scenę rockową pod Wawelem, czego echem tego było powstanie podobnej grupy - Wahehe.

W połowie lat 80. Laibach zaczął tworzyć bardziej przystępne nagrania. Wielką popularnością cieszyły się jego niekonwencjonalne przeróbki utworów "Life Is Life" grupy Opus i "One Vision" Queen oraz cały album z dekonstrukcjami piosenek Beatlesów - "Let It Be". W kolejnych dekadach w muzyce grupy pojawiły się echa zarówno metalu, jak i techno. Każda z płyt zespołu była dedykowana innej tematyce - jak "NATO" czy "Jesus Christ Superstar" - a ich przesłanie, zażarcie dyskutowane w mediach. Laibach uwielbia bowiem dwuznaczność, pozwalając swym fanom na własne interpretacje jego dokonań.

Słoweńcy do dziś znani są z niekonwencjonalnych projektów. W 2014 roku nagrali krążek "Warszawskie dzieci", dedykowany Powstaniu Warszawskiemu. Rok później jako pierwsi ze świata Zachodu zostali wpuszczeni do Korei Północnej, gdzie zagrali dla publiczności złożonej z komunistycznych aparatczyków koncert złożony z... piosenek do filmu "Dźwięki muzyki". Teraz formacja przygotowuje projekt z irańskimi muzykami, opowiadający o legendarnym przywódcy islamskiej sekty asasynów - Hasanie ibn Sabbahu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Legendarna grupa Laibach ponownie odwiedzi Kraków. Słoweńcy zagrają 3 listopada w klubie Kwadrat - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski