Lekarz radzi: bądźmy bardzo ostrożni podczas upałów

Lekarz radzi: bądźmy bardzo ostrożni podczas upałów

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

MIROSŁAW DRÓŻDŻ, dyrektor Szpitala im. Św. Anny w Miechowie i lekarz kardiolog radzi, jak nie stać się ofiarą nadmiaru słońca i wysokich temperatur
Lekarz radzi: bądźmy bardzo ostrożni podczas upałów

©Aleksander Gąciarz

Zdarza się ostatnio częściej, że pacjenci przychodzą do Pana skarżąc się na upały?

Występujące ostatnio bardzo wysokie temperatury powietrza powodują szereg dolegliwości, zarówno u osób z różnymi chorobami przewlekłymi, jak i u osób dotychczas zdrowych.

Co im Pan radzi?

To zależy jakie objawy są powodem wizyty Pacjenta. Bardzo często przy tak ekstremalnych temperaturach dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego krwi. Częściej u osób leczących się na nadciśnienie dochodzi do spadków ciśnienia tętniczego, jednak zdarzają się Pacjenci u których ciśnienie rośnie. W obu przypadkach należy pod kontrolą lekarza, zmodyfikować leczenie, dostosowując do aktualnych wartości ciśnienia a także częściej niż zwykle mierzyć ciśnienie krwi. Inną częstą przyczyną wizyt w placówkach ochrony zdrowia podczas upałów są zaostrzenia niewydolności krążenia, wystąpienie zaburzeń rytmu serca, czy objawy odwodnienia. We wszystkich tych przypadkach lekarz zaleci właściwe leczenie. Okres upałów wiąże się również z częstszym występowaniem infekcji przewodu pokarmowego objawiających się biegunkami i wymiotami. Są one w tym okresie szczególnie niebezpieczne ze względu na szybkie odwadnianie się Pacjentów. Warto zauważyć że typowy udar cieplny, który kojarzy się z upałami nie jest zjawiskiem częstym, a częściej przyczyną pogorszenia stanu zdrowia są wymienione przeze mnie choroby

Czy przed bardzo wysokimi temperaturami można się w ogóle skutecznie chronić?

Jest wiele sposobów ochrony przed upałami i ich skutkami. Po pierwsze należy do niezbędnego minimum ograniczyć narażenie na najwyższe temperatury poprzez nie wychodzenie na zewnątrz w godzinach pomiędzy 10 a 17. Należy dbać o picie dużej ilości płynów tzn nawet 2 do 3 litrów na dobę. Bardzo ważne jest przyjmowanie elektrolitów, których utrata jest również bardzo niebezpieczna. Dietetycy twierdzą, że nie należy dopuszczać do pojawienia się uczucia pragnienia i pić bardzo często małymi porcjami. Jeśli musimy wyjść na zewnątrz warto zadbać o nakrycie głowy i karku, oraz ochronę skóry przed promieniowaniem poprzez zastosowanie kremów z filtrem lub ubranie zakrywające ciało. Należy szczególnie dbać o ochronę produktów żywnościowych , które w wysokich temperaturach szybciej się psują. Należy unikać alkoholu ponieważ zaburza on procesy termoregulacji i przyspiesza odwadnianie się.

Kto jest najbardziej narażony na negatywne skutki upałów?

Na skutki upałów narażeni są wszyscy, jednak są grupy osób dla których taka pogoda jest szczególnie niebezpieczna. Po pierwsze chodzi o osoby starsze. Osoby w wieku podeszłym mają często zaburzenia poczucia pragnienia, co powoduje że nie przyjmują na czas wystarczającej ilości płynów. Odwodnienie w tej grupie wiekowej szybciej powoduje niebezpieczne dla zdrowia objawy i może prowadzić do powikłań. Inną szczególnie narażoną grupą są osoby które cierpią na choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, astmę, cukrzycę, chorobę żylakową. W tym przypadku łatwiej o zaostrzenie każdej z tych chorób w warunkach ekstremalnych temperatur. Nie bez znaczenia są też duże ilości leków przyjmowane przez takich Pacjentów, których dawkowanie powinno być pod kontrolą lekarską modyfikowane w okresie upałów. Innego rodzaju powikłania grożą osobom o jasnej karnacji i mającym dużą liczbę znamion. Nadmierne nasłonecznienie zwiększa u nich ryzyko oparzeń słonecznych i ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Warto pamiętać także o osobach których praca wiąże się bezpośrednio z przebywaniem na zewnątrz. W tym przypadku skupienie się na aktywności zawodowej i chęć realizacji zadań może opóźniać rozpoznanie niebezpiecznych objawów.

Co z dziećmi. One są chyba szczególnie wrażliwe, choćby na poparzenia skóry.

To prawda. Dzieci są szczególnie narażone na powikłania poprzez większą skłonność do odwodnienia się niż u osób dorosłych, a także przez skłonność ich skóry do oparzeń. Dzieci są mniej krytyczne w postępowaniu, nie chcą w okresie wakacyjnym rezygnować z zabaw w pełnym słońcu, pomimo zagrożenia, wymagają więc większego nadzoru niż w chłodniejsze dni.

W czasach mody na aktywność fizyczną pewnie wiele osób niej nie zrezygnuje. O jakich porach można bezpiecznie biegać, jeździć na rowerze?

Należy z intensywnej aktywności fizycznej wyłączyć okres pomiędzy godziną 10 a 17. Tu wzorem mogą być zwyczaje mieszkańców Europy Południowej z ich słynną sjestą.

Jakie objawy powinny niepokoić, co może wskazywać, że możemy mieć do czynienia z porażeniem słonecznym lub innymi negatywnymi skutkami przebywania na słońcu.

Jest wiele objawów, których pojawienie się powinno nas niepokoić i skłonić do szybkiej interwencji. Należą do nich bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, mroczki przed oczami, silne uczucie pragnienia, nudności, wymioty, duszności, ból w klatce piersiowej, wahania ciśnienia tętniczego, kołatania serca, obrzęki kończyn dolnych, osłabienie, omdlenie, biegunka, oparzenie skóry, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, dreszcze i gorączka i wiele innych. Wskazują one na wystąpienie powikłań i zagrożenie dla zdrowia.

Czy są leki, lub inne dostępne bez recepty środki, którymi możemy się posiłkować dla złagodzenia skutków przegrzania?

Jeśli chodzi o zapobieganie odwodnieniu oprócz dużej ilości płynów warto przyjmować preparaty elektrolitowe. W przypadku pojawienia się któregoś z niebezpiecznych objawów które wymieniłem, należy kontaktować się z placówką ochrony zdrowia. W przypadku łagodnych objawów można sobie pomóc zwiększeniem ilości spożywanych płynów, odpoczynkiem w chłodnym miejscu, preparatami przeciwgorączkowymi, kremami i piankami łagodzącymi podrażnienia skóry. Podsumowując, wiemy że letnia, słoneczna pogoda ma bardzo wiele korzystnych dla zdrowia aspektów, jak chociażby leczenie niektórych chorób skóry, uzupełnienie niedoborów witaminy D, czy poprawa nastroju i zapobieganie depresji. Ważne jest jednak zastosowanie się do profilaktycznych zaleceń, aby uniknąć zagrożeń związanych z upałem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?