Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze rodzinni podpisali umowy

Iwona Krzywda
archiwum
Służba zdrowia. Spokojny początek roku w przychodniach. NFZ na czas porozumiał się z lekarzami, którzy przedłużyli kontrakty do czerwca.

W Małopolsce jeszcze przed sylwestrem wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej podpisały aneksy do umów, na podstawie których świadczą usługi medyczne.

"Minister zdrowia przemówił ludzkim głosem" - przeczytaj komentarz Doroty Stec-Fus

- Od początku 2016 roku pacjenci będą mogli bez żadnych przeszkód nadal korzystać z opieki swoich lekarzy, położnych i pielęgniarek POZ - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tym razem bez nerwów

Przełom roku upływający pod znakiem nerwowych negocjacji pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia a organizacjami zrzeszającymi lekarzy rodzinnych stał się w ostatnich latach niemalże tradycją. Przed rokiem z powodu przeciągającego się konfliktu na początku stycznia kilka milionów Polaków pozbawionych zostało opieki w swoich przychodniach.

Tym razem zamykanych w ramach protestu gabinetów i dyskusji trwających jeszcze w sylwestrową noc udało się jednak uniknąć. Konsensus pomiędzy przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego i Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, reprezentującymi lekarzy w negocjacjach, a NFZ i resortem zdrowia osiągnięty został jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

- Klimat tegorocznych rozmów był zdecydowanie lepszy. Spotkaliśmy się z dużo większym zrozumieniem naszych problemów, bo minister Radziwiłł to przecież lekarz rodzinny, rozumiejący nasze racje - mówi dr Lesław Szot, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie.

Sześć miesięcy na zmiany

Podpisane przez lekarzy rodzinnych aneksy obowiązywać będą do czerwca 2016 r. Wraz z Nowym Rokiem w życie weszła ustawa dotycząca zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która latem umożliwi ich przedłużenie o następne 12 miesięcy.

- Przedłużamy nasze umowy na pół roku i liczymy, że będzie to dobry czas na stopniowe wprowadzanie kolejnych zmian koniecznych do prawidłowego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce - komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W wyniku grudniowych rozmów resort zdrowia przyjął część postulatów zgłaszanych przez lekarzy rodzinnych. Zgodnie z zapowiedziami do 6 miesięcy wydłużony zostać ma okres ważności oświadczeń pacjentów, którzy w systemie e-WUŚ widnieją jako osoby nieubezpieczone.

Ułatwi to wszystkim chorym dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Podwyższona zostanie także stawka ustalona przez fundusz dla pacjentów z grupy wiekowej 40-60 lat. A od drugiego kwartału roku NFZ odejść ma również od wyceniania pracy lekarzy rodzinnych na podstawie wskaźnika badań diagnostycznych. - Pół roku to okres przejściowy. Ze względu na zmianę rządu nie mogliśmy oczekiwać, że wszystkie nasze postulaty zostaną zrealizowane od ręki - tłumaczy dr Szot.

Lekarze liczą teraz przede wszystkim na podjęcie działań zmierzających do zlikwidowania - wadliwego ich zdaniem - systemu weryfikacji ubezpieczonych pacjentów e-WUŚ. Wnioskują również o zmianę regulacji związanych z dokształcaniem i zastępstwami, dopracowanie procedur stwierdzania zgonu, wzrost finansowania podstawowej opieki zdrowotnej oraz ograniczenie niepotrzebnej biurokracji i sprawozdawczości.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski