Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Krakowa jadą do Zambii pomagać. Zbierają pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla zambijskiego szpitala. Kwesta w niedzielę

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Lekarze z Krakowa jadą do Zambii pomagać. Zbierają pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla zambijskiego szpitala. Kwesta w niedzielę
Lekarze z Krakowa jadą do Zambii pomagać. Zbierają pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla zambijskiego szpitala. Kwesta w niedzielę archiwum prywatne
Młodzi lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie już 19 marca br. wyruszą w 3-miesięczny wyjazd do Szpitala im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe w Zambii, który prowadzony jest przez Siostry Służebniczki NMP Starowiejskie. Jonasz Lenart, świeżo upieczony specjalista neonatologii i Daniel Andrysiak, który aktualnie jest w trakcie specjalizacji z endokrynologii i diabetologii dziecięcej nie jadą jednak z pustymi rękami. Dzięki zbiórce, którą zorganizowali na zakup niezbędnego sprzętu dla zambijskiego szpitala udało im się zebrać pokaźną kwotę. W niedzielę, 3 marca będą kwestować po mszach św. w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

- Wylatujemy 19 marca! Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowań. Udało nam się już zebrać prawie 32 tys. zł, 800 dolarów i 150 euro. W najbliższą niedzielę - 3 marca - będziemy kwestować po mszach św. w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Zbiórka ma teraz jeszcze większe znaczenie, ponieważ w Zambii aktualnie trwa epidemia cholery, która już niestety objęła wszystkie prowincje kraju. Tylko w styczniu według informacji, które uzyskaliśmy od Lekarzy bez Granic było 700 ofiar śmiertelnych - mówi nam Jonasz Lenart.

"Potrzeby są ogromne, a nasza pomoc będzie jedynie kroplą w ich morzu"

- Od wielu lat kiełkował w naszej wyobraźni pomysł, a zarazem wielkie pragnienie wyjazdu do krajów najuboższych. I teraz zostało ono urzeczywistnione. Wiosną planujemy 3-miesięczny wyjazd do Szpitala im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe w Zambii, który prowadzony jest przez Siostry Służebniczki NMP Starowiejskie. W placówce liczącej 100 łóżek jest kilka Oddziałów, m.in. Pediatrii, Chorób Wewnętrznych, Ginekologiczno-Położniczy i Medycyny Paliatywnej. W Oddziałach leczeni są Pacjenci z trzech krajów, tj. Zambii, Mozambiku oraz Zimbabwe, a większość hospitalizowanych stanowią dzieci - wyjaśniają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Jonasz Lenart i Daniel Andrysiak.

Jak dalej tłumaczą inicjatorzy zbiórki: - Potrzeby są ogromne, a nasza pomoc jedynie kroplą w ich morzu. Obok naszej codziennej pracy medycznej, bardzo chcielibyśmy wspomóc Szpital w konieczny sprzęt medyczny, który będzie służył przez kolejne lata.

Sióstr Służebniczki przekazały młodym lekarzom z Krakowa, że potrzebne są aparaty CPAP do wspomagania oddechu u najmłodszych Pacjentów, szczególnie noworodków przedwcześnie urodzonych oraz aparat COBAS umożliwiający oznaczenie parametrów laboratoryjnych: ocena składu krwi, w tym równowagi kwasowo-zasadowej, jonogramu, stężenia glukozy.

Dla przykładu tego typu sprzęty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, jak i w większości placówek pediatrycznych w Polsce należą do podstawowego wyposażenia. W Zambii zaś są jedynie marzeniem.

- Na terenie Szpitala w Zambii, do dyspozycji Pacjentów i Personelu dostępny jest stary, mobilny aparat RTG, który używany jest niezgodnie z wymogami ochrony radiologicznej. Zarówno pomieszczenie, w którym wykonywane są badania, jak również brak zabezpieczenia Pacjentów i Personelu stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób dobrej woli aktualnie rozpoczęto budowę bloku kardiologicznego. Zaplanowano także zakup nowego aparatu RTG. Jest to ogromnym wyzwaniem finansowym. To wszystko stanowi wielką radość w Katondwe, niemniej Siostry żartują i mówią "Nasi radiolodzy są niepoprawni, bo już marzy im się tomograf" - piszą młodzi lekarze.

Jonasz Lenart i Daniel Andrysiak zapewniają, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na realizację wspomnianych potrzeb Szpitala w Zambii. Jednocześnie lekarze również wyjaśniają: - Koszty związane z zakupem biletów lotniczych, koniecznych szczepień, utrzymywania na miejscu, pokrywamy z własnych środków. Portal Pomagam.pl nie pobiera prowizji od zbiórki. Licząc na Państwa ciepłe myśli i wsparcie finansowe bardzo serdecznie dziękujemy - podsumowują.

Link do zbiórki - Wsparcie Szpitala w Zambii

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski