Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze zostają w Wieliczce

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Mieszkańcy powiatu walczyli o pozostawienie całodobowej opieki w lokalnych ośrodkach zdrowia m.in. zbierając podpisy pod petycją
Mieszkańcy powiatu walczyli o pozostawienie całodobowej opieki w lokalnych ośrodkach zdrowia m.in. zbierając podpisy pod petycją archiwum
Od 1 października nocna i świąteczna pomoc medyczna będzie świadczona w budynku przy ulicy Grottgera 30 - ustalono wstępnie. Wielicki „punkt medyczny” poprowadzi spółka OPC, która będzie nadal sprawować tego typu opiekę także w ośrodku zdrowia w Gdowie

Budzący jednocześnie strach, oburzenie i wiele kontrowersji problem, udało się rozwiązać po myśli pacjentów dosłownie w ostatniej chwili. Nocna i weekendowa opieka medyczna pozostanie w Wieliczce. Na razie - na podstawie ustnych ustaleń z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo do wczorajszego popołudnia żadnych pisemnych porozumień w tej sprawie nie było.

- Odebrałam w tej sprawie dzisiaj już kilkanaście telefonów, ale oficjalnie nie mogę jeszcze potwierdzić, że w Wieliczce powstanie dodatkowy punkt udzielania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówiła wczoraj Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie.

Jednak wiceprezes spółki OPC Wojciech Pabian zapewnił, że od 1 października, od godz. 8 (wtedy wchodzą w życie nowe zasady sprawowania opieki medycznej nocą i podczas weekendów) pacjenci będą przyjmowani w siedzibie Przychodni „Serce Sercu” przy ul. Grottgera 30 w Wieliczce. - Będą dyżurować tam dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Opieka będzie co najmniej na tym samym poziomie, jak do tej pory w ośrodku zdrowia. Nawet część lekarzy będzie tych samych, bo jeden zespół skompletowaliśmy z medyków, którzy pracowali do tej pory na nocnych i świątecznych dyżurach w wielickim ośrodku - powiedział nam wczoraj Wojciech Pabian.

Przypomnijmy, że konkurs na zapewnienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w gminach Wieliczka, Gdów i Biskupice w okresie od 1 października do 30 czerwca 2021 roku, rozstrzygnięto 22 września br. Wygrała go spółka OPC, działająca w ośrodku zdrowia w Gdowie. W Wieliczce zapanowało przerażenie, bo oznaczało to, że miasto powiatowe zamieszkiwane przez ponad 20 tys. osób (a cała gmina Wieliczka ma ok. 55 tys. mieszkańców) i odwiedzane rocznie przez ok. 1,5 mln turystów zostanie bez całodobowej opieki medycznej.

Przegrany w tym konkursie wielicki ośrodek zdrowia, który od siedmiu lat zabezpieczał tego typu pomoc dla mieszkańców gmin Wieliczka i Biskupice, złożył 28 września odwołanie od werdyktu komisji. NFZ ma teraz siedem dni na rozpatrzenie tego protestu.

Natomiast spółka OPC zaczęła starania o uruchomienie w Wieliczce - dodatkowego punktu udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co dopuszcza zmieniona ustawa. Otwarcie tej filii uzależniano od tego, czy NFZ zwiększy ryczałt na niesienie tego typu pomocy mieszkańcom trzech gmin powiatu wielickiego.

- Pani dyrektor oddziału NFZ w Krakowie zapewniła nas ustnie - w obecności małopolskiego wojewody - że ryczałt zostanie zwiększony. Uznaliśmy tę obietnicę za wiążącą - mówi Wojciech Pabian.

W ciągu ostatniego tygodnia spółka OPC poszukiwała w Wieliczce miejsca, w którym lekarze mogliby dyżurować nocą oraz w soboty i niedziele. Pytano o możliwość świadczenia tego typu usług w wielickim ośrodku zdrowia, ale zwołana na czwartek jego Rada Społeczna jednogłośnie uznała, że nie jest to możliwe m.in. z przyczyn technicznych.

- Możemy wskazać spółce OPC inny lokal w Wieliczce, gdzie mogliby sprawować nocne i świąteczne dyżury (chodziło o filię ośrodka zdrowia w miejskim budynku przy ul. Kościuszki - red.), ale by to zrobić, musimy mieć pisemne potwierdzenie, że NFZ godzi się na otwarcie filii - powiedział nam w czwartek burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Możliwa utrata w Wieliczce nocnej i weekendowej opieki medycznej spowodowała wśród mieszkańców panikę i wielkie oburzenie. Takiej sytuacji można było jednak łatwo uniknąć. Wystarczyło, by NFZ ogłosił dwa konkursy: dla Wieliczki oraz Gdowa i Biskupic. Bo prawnych przeszkód ku temu nie ma.

Na nasze pytanie, dlaczego odległe Wieliczkę i Gdów „wrzucono do jednego konkursowego worka”, urzędnicy krakowskiego NFZ odpowiedzieli, że „na inne rozwiązanie brakuje pieniędzy”. Tyle, że otwarcie w Wieliczce „nocnej filii” będzie kosztować mniej więcej tyle samo, ile NFZ wydałby na uruchomienie w mieście takich dyżurów w ramach odrębnego konkursu. Ale za nerwowy tydzień zafundowany mieszkańcom, nikt już nie zapłaci...

Nocna opieka po nowemu. Trzy ośrodki w powiecie

Nowe zasady świadczenia opieki medycznej nocą i podczas weekednów wchodzą w życie jutro od godz. 8.

* Wieliczka: przychodnia przy ul. Grottgera 30; tel. 12/358-80-40. Będą dyżurować tam dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, w tym „jeden lekarz badający dzieci” (ale niekoniecznie pediatra).

* Niepołomice: niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Korczaka 1; tel. 12/281-10-05. Zmienia się miejsce, bo do tej pory nocne dyżury odbywały się przy ul. Pięknej 4. W przychodni przy ul. Korczaka będzie dyżurował lekarz internista i pielęgniarka; będzie dostępny pediatra: w dni powszednie w godz. 18-21, a w weekendy „w miarę możliwości”. Będzie karetka z lekarzem i pielęgniarką, świadczącymi pomoc tylko w terenie

* Gdów: ośrodek zdrowia, Gdów 402; tel. 12/346-24-05. Tu nic się nie zmienia. Dyżury będą pełnić lekarz (rodzinny lub internista) oraz pielęgniarka

Profesor Jerzy Sadowski - lekarz z powołania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski