Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja o sztuce miejskiej

Monika Jagiełło
Uczestnicy wycieczki przed Mayamural przy ul. Józefińskiej 24
Uczestnicy wycieczki przed Mayamural przy ul. Józefińskiej 24 Archiwum
Inicjatywa. Do końca czerwca Krakowski Szlak Street Artu pokazuje edukacyjne oblicze gimnazjalistom i licealistom. To jednak nie tylko lekcja plastyki, ale i wiedzy o Krakowie

Młodzież ma swoje artystyczne typy i lubi o nich podyskutować. Uczestnicy edukacyjnych wycieczek najchętniej przystają na rogu ul. Piwnej i ul. Józefińskiej, żeby przyjrzeć się muralowi Blu.

Spore wrażenie robi na nich malowidło Kamila Kuzko "Exit", nieco ukryte za torami kolejowego dworca Kraków Główny. - Może te schody prowadzą do nieba? - zastanawiali się. Pomysł może być trafny - ruszając w podróż, przenosimy się przecież do odrobinę innego świata...

Przypomnijmy. Wzorem takich metropolii, jak Nowy Jork czy Berlin, Kraków w zeszłym roku postanowił zebrać na jednym szlaku najciekawsze wielkoformatowe malowidła w mieście. Raz w tygodniu można było wyruszyć na nieodpłatną wycieczkę Krakowskim Szlakiem Street Artu, poznając historię najciekawszych lokalnych murali i graffiti.

W tym roku inicjator akcji, Galeria Krakowska (przy współpracy Urzędu Miasta oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego), postanowił drugą edycję projektu rozpocząć od przybliżenia street artu krakowskim uczniom szkół i gimnazjów.

- Sztuka uliczna jest ważnym i ciekawym aspektem krakowskiej kultury. Warto, żeby młodzi poznali ją i dowiedzieli się więcej o jej twórcach - mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

W wycieczkach biorą udział uczniowie i nauczyciele szkół publicznych oraz prywatnych o różnych profilach. Nie brak klas, gdzie lekcje plastyki traktuje się jako "zło konieczne". Efekty są jednak optymistyczne. - Zaczynaliśmy w maju od kilkunastoosobowych grup. Dziś w wycieczkach bierze udział co najmniej trzydzieści osób.

Część z nich naprawdę się angażuje, dzieli swoimi wrażeniami - zauważa przewodniczka na szlaku dla młodzieży Dorota Kawecka. Wie, że dla wielu młodych to graffiti jest bardziej atrakcyjne. Spacery z przewodnikiem sprawiają, że zaczynają innym okiem spoglądać na krakowskie murale. Dostają też jedyną w swoim rodzaju lekcję historii o mieście.

- Tematyka wielu z nich jest osadzona w kontekście lokalnym. To daje dodatkową możliwość poznania miasta. Zależy mi, aby młodzi ludzie nie tylko dostrzegali sztukę, ale próbowali ją samodzielnie interpretować - dodaje.
Projekt potrwa do końca czerwca, ale organizatorzy wszystkie terminy mają już zajęte. Bezpłatne wycieczki dla turystów i krakowian rozpoczną się od lipca. Szczegóły na www.szlakstreetartu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski