Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja patriotyzmu

Żołnierze Wojska Polskiego, strzelcy, harcerze, także m.in. uczniowie szkół im. Józefa Piłsudskiego, klas o profilu wojskowym, kombatanci z całej Polski, Polacy z Litwy, Ukrainy, a także Niemcy i Holendrzy - żołnierze armii Paktu Atlantyckiego, w sumie ponad 300 osób zebrało się wczoraj przed Domem im. Józefa Piłsudskiego przy ulicy Oleandry, by stamtąd wyruszyć na 37. (a 22. powojenny) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

   Pierwszy dzień marszu rozpoczął się dla uczestników apelem. Dowódcy czterech plutonów złożyli meldunek. Odczytano rozkaz Józefa Piłsudskiego do oddziałów Związków i Drużyn Strzeleckich, wydany 3 sierpnia 1914, potem zabrzmiała "Pierwsza Brygada". W końcu grupa wyruszyła ulicą Piłsudskiego w kierunku Rynku Głównego i dalej w kierunku Nowego Kleparza.
   - Już 9 razy brałam udział w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej - opowiada Anna Krakowiak, studentka z Warszawy, kwatermistrzyni marszu. - Najpierw namówił mnie kolega, wtedy był to sposób na spędzenie wakacji. Potem dowiedziałam się o idei tego przedsięwzięcia. Teraz chodzę, bo czuję, że ludziom, którym zawdzięczamy wolność, powinniśmy poświęcić wysiłek i pracę. Chodzę też dlatego, że udział w marszu to przyjemność.
   Agnieszka Kołodziejczyk z Prószkowa, która wraz z kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego przyjechała do Krakowa, maszeruje szlakiem kompanii po raz trzeci. - To wciąga. Za każdym razem jest naprawdę przyjemnie - _wyjaśnia. - Ten marsz to również świetny sposób na poznawanie historii Polski.
   - _Pójdę pierwszy raz
- opowiada 72-letni Witold Gęsicki. - W mundurze syna Wiesława, brygadiera strzelców III RP. Zmarł w maju. Jemu poświęcam ten marsz - mówi.
   Uczestnicy marszu, podobnie jak I Kompania Kadrowa strzelców 88 lat temu, w ciągu 6 dni pokonają trasę z Krakowa do Kielc. Polnymi drogami przejdą ok. 150 km. Na wszystkich etapach marszu, każdej z ok. 20 maszerujących drużyn czterokrotnie mierzony będzie czas. Na koniec najlepsi uhonorowani zostaną nagrodami. W ciągu kilku dni wędrówki zorganizowane zostaną również liczne zawody sportowe i strzeleckie, także konkursy historyczne poświęcone Piłsudskiemu.
   - Mam pomysł na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Uważam, że trzeba go uczyć poprzez ruch, sport. Trzeba odrzucić skostniałe metody - mówi Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu. - Dlatego angażuję się w organizowanie marszu. Widzę w tym duży sens.
   I Marsz I Kompanii Kadrowej odbył się jeszcze z inicjatywy legionistów w 1924 r. Do wybuchu II wojny światowej marsz był jednym z ważniejszych wydarzeń o charakterze patriotycznym i sportowym w Polsce. Do 1939 r. zorganizowano ich 15. Po wojnie, pierwszy marsz szlakiem kompanii miał miejsce dopiero w 1981 r. (zachowano ciągłość numeracji). (DŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski