Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje na wyobraźnię

BK
Wczoraj uczestnicy projektu "Poznanie historii Oświęcimia na tle dziejów Państwa Polskiego..." byli w oświęcimskiej siedzibie Archiwum Państwowego.

   Tutaj mieli okazję zobaczyć archiwalne zapiski, księgi i dokumenty, dotyczące dziejów ziemi oświęcimskiej. To było jedno z dwóch spotkań w tej placówce. Podczas następnego, zaplanowanego na jutro, jej szef Paweł Hudzik zamierza zaproponować uczestnikom tej swoistej lekcji przeprowadzenie kwerendy genealogicznej w aktach Archiwum.
   Wizyta tutaj to część czerwcowego programu, ujętego w projekcie. Kilka dni wcześniej uczniowie oświęcimskich szkół z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali wykładów archeologa Mariana Myszki i historyka Lucyny Sulerzyńskiej, którzy od lat 80. badają tereny wokół zamku i prowadzą wykopaliska w tym mieście. Nieznane dotąd szerzej tajemnice zamku oświęcimskiego odkrył przed słuchaczami architekt Aleksander Filipowicz. - Podsumowanie realizacji projektu "Poznanie historii Oświęcimia na tle dziejów Państwa Polskiego...", połączone z otwarciem wystawy prac wykonanych przez uczestników projektu, odbędzie się 21 czerwca w siedzibie Zbiorów Historyczno-Etnograficznych - informuje Wioletta Oleś, koordynująca projekt ze strony Oświęcimskiego Centrum Kultury.
   Organizatorem projektu, który miał przybliżyć historię Oświęcimia jego najmłodszym mieszkańcom w formie zabawy, gry i nauki, są - obok OCK - Zbiory Historyczno-Etnograficzne i Stowarzyszenie "Dom Otwarty".
   - U podstaw jego realizacji leżało przekonanie o potrzebie pielęgnowania bogactwa historii miejsca, w którym na co dzień się żyje, uczy i pracuje, by miasto nie kojarzyło się wyłącznie z wydarzeniami, które rozegrały się przed ponad sześćdziesięciu laty - dodaje koordynator projektu.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski