Leki wycofane z obrotu 2019 SIERPIEŃ Główny Inspektorat...

Leki wycofane z obrotu 2019 SIERPIEŃ Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje leki 13.08 LISTA WYCOFANYCH LEKÓW

KJ

Polska

Polska

10.12.2018Vanatex (Valsartanum), 80 mg, tabletki powlekanenumer serii: 10416, data ważności: 04.2019numer serii: 11017, data ważności: 10.2020numer serii:
1/40

Przejdź do
galerii zdjęć

©Mizianitka / Pixabay License

Leki wycofane z obrotu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny często wydaje komunikaty o wycofaniu jakiegoś leku lub jego konkretnej partii ze sprzedaży. Stosowanie medykamentu, który znajduje się na liście leków wycofanych może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia lub nawet życia. W galerii zdjęć powyżej odszukają Państwo konkretne medykamenty z numerami serii, gramaturą i datami ważności.

GŁÓWNY INSPEKTORAT FARMACEUTYCZNY


Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest państwową instytucją, która zajmuje się kontrolą nad wytwarzaniem leków i ich obrotem na terenie Polski. Do głównych zadań GIF należy:
  • Wycofanie, wstrzymanie, zastosowanie produktów leczniczych w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko medycznych.
  • Wstrzymanie lub wycofanie produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.
  • Kontrola nad udzielaniem, zmianami, cofnięciami, odmową udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, wytwarzaniem produktów leczniczych, reklamą leków.


SIEDZIBA GIF
GIF może wycofać lek lub jego konkretną partię z kilku powodów:
  • w składzie leku znajduje się nielegalna/szkodliwa substancja
  • zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia przynajmniej jednej z substancji
  • partia leku była źle przechowywana
  • brak spełnienia wymagań jakościowych
WYCOFANE LEKI 2018


Tylko w 2018 roku GIF podjął 140 decyzji o wycofaniu leku lub jakiejś jego serii ze sprzedaży. W 2017 tych decyzji było "tylko" 81.


TVN24/x-news


POLECAMY:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Warto zobaczyć

Diety