Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkie objawy odwodnienia to ból głowy i zmęczenie

DOROTA DEJMEK
Woda to ratunek na upał Fot. Ingimage
Woda to ratunek na upał Fot. Ingimage
Upalna pogoda może prowadzić do podwyższenia temperatury ciała, co osłabia organizm i może spowodować udar cieplny.

Woda to ratunek na upał Fot. Ingimage

Pocenie jest jednym z mechanizmów, jakie organizm wykorzystuje do chłodzenia się. Traci wtedy wodę, a wraz z nią także cenne chlorki i elektrolity, głównie sód i potas. Dlatego podczas upałów należy pamiętać, aby oprócz wody (od 2 do 3 l dziennie) uzupełniać także sole mineralne. Jedzmy więc bogate w potas warzywa: pomidory, paprykę, szpinak i soczyste owoce. Zawsze nośmy ze sobą butelkę niegazowanej wody mineralnej.

Możemy pić wodę na przykład z dodatkiem cytryny, mięty lub plasterkiem ogórka. Znawcy tematu polecają herbatki ziołowe - także dostarczają organizmowi porcję minerałów. Dobrym sposobem na upał, który będzie wówczas mniej odczuwalny, są również ciepłe napoje, np. herbata lub kawa. Wysoka temperatura napoju pomoże organizmowi dostosować się do temperatury otoczenia.

The European Hydration Institute (fundacja powołana, aby propagować wiedzę o nawodnieniu organizmu i jego wpływie na zdrowie; więcej na www.europeanhydrationinstitute.org) przypomina, że na odwodnienie narażone są szczególnie dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne, pacjenci przyjmujący środki moczopędne, a także osoby z nadwagą lub uzależnione od alkoholu.

Lekkie symptomy odwodnienia (utrata ok. 1 proc. masy ciała) to: pragnienie, bóle i zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie i apatia. Symptomy umiarkowane (utrata ok. 4 proc. masy ciała) to: uczucie suchości w ustach, oddawanie niewielkiej ilości lub całkowity brak moczu, ospałość, przyspieszone bicie serca, mało elastyczna skóra. Utrata ok. 10 proc. masy ciała oraz skrajne pragnienie, to objawy ciężkiego odwodnienia; u osoby w tym stanie stwierdza się brak moczu, szybki oddech, zmianę stanu psychicznego, jej skóra jest zimna i lepka. Ciężkie odwodnienie jest stanem wymagającym szybkiej interwencji medycznej i może prowadzić do śmierci.

Jak zapewnić właściwe nawodnienie organizmu? Przede wszystkim starajmy się ograniczyć utratę wody: latem unikajmy przebywania na słońcu w godzinach największych upałów (w Europie od 11 do 16). Nośmy nakrycie głowy i przewiewne ubrania, unikajmy słabo wietrzonych miejsc, opuszczajmy żaluzje w ciągu dnia i nie otwierajmy okien, dopóki temperatura na zewnątrz nie obniży się. Należy ograniczyć też intensywność i długość treningów fizycznych, a jeśli przyjmujemy leki, zapytajmy lekarza, czy nie zwiększają ryzyka odwodnienia. Kontrolujmy wagę ciała - jeśli w krótkim czasie (1-2 dni) nastąpi przyrost lub utrata wagi, praw-dopodobnie ma to związek z bilansem wodnym. I nauczmy się rozpoznawać objawy odwodnienia - nie są wprawdzie jednoznaczne, ale należy zwracać uwagę na bóle głowy, zmęczenie i pragnienie. W ciągu dnia pijmy wodę regularnie, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia. Ostrożnie z alkoholem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski