Lekkoatletyka. Czwarte miejsca Polek w Lozannie. Ewa Swoboda przegrała "pudło" o włos. Pia Skrzyszowska najszybszą Europejką

Paweł Wiśniewski
W trudnych warunkach, biegnąc pod wiatr, Ewa Swoboda spisała się w Lozannie bez zarzutu Lucyna Nenow/Polska Press
Podczas szóstego w tym sezonie mityngu lekkoatletycznego zaliczanego do prestiżowego cyklu „Wanda Diamond League” - „Athletissima”, Ewa Swoboda uplasowała się na 4. miejscu w biegu na dystansie 100 metrów z czasem 11.17 (-0,8 m/sek.). Wygrała, z dużą przewagą, Marie-Josee Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej - 10.88! Polka uzyskała identyczny wynik, jak Niemka Gina Lückenkemper - o kolejności miejsc zdecydowała tysięczne sekundy... Na stadionie „Olympique de la Pontaise”, druga z Polek - Pia Skrzyszowska również zajęła 4. miejsce, tyle że na 100 metrów przez płotki – 12.81 (-1,4 m/sek). Pierwsza zameldowała się na mecie reprezentantka Portoryko, mistrzyni olimpijska Jasmine Camacho-Quinn - 12.40.

Ewa Swoboda przegrała bieg na 100 metrów na... ostatnim metrze. Ostatecznie, Polce zmierzono czas 11.163, a rywalce z Niemiec 11.162!

Adam Czerwiński poprowadził Etiopczyka Berihu Aregawi do najlepszego w tym roku czasu w biegu na 5000 metrów. Zwycięzca uzyskał 12:40.45 – to piąty wynik w historii tej konkurencji (szybciej biegali tylko Ugandyjczyk Joshua Cheptegei 12:35.36, słynni Etiopczycy - Kenenisa Bekele 12:37.35 i Haile Gebrselassie 12:39.36 oraz Kenijczyk Daniel Komen 12:39.74)!
Drugi w Lozannie, rekordzista świata, wspomniany Joshua Cheptegei uzyskał najlepszy czas w historii, który nie dał wygranej na 5000 metrów...
Międzyczas na 5000 metrów w wykonaniu Adama Czerwińskiego - 1000 m: 2:34.47 (planowane 2:35.00)

Z kolei Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka sprawdziła się w roli „zająca” w biegu na 800 metrów, który - trochę nieoczekiwanie - wygrała Kenijka Mary Moraa (1:57.43), wyprzedzając faworyzowaną Brytyjkę Keely Hodgkinson (1:58.37).
Międzyczasy na 800 metrów w wykonaniu Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej - 400 m: 56.65 (planowane 57.00) - 500 m: 1:00.78 (planowane 1:11.50)