Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Małopolscy zawodnicy w krajowej czołówce

Jan Otałęga
Michał Haratyk to jeden z czołowych małopolskich lekkoatletów
Michał Haratyk to jeden z czołowych małopolskich lekkoatletów Fot. Paweł Łacheta
Małopolska „królowa sportu” wkracza z optymizmem w nowy sezon. Zrzesza więcej zawodników niż rok temu, powstało kilka klubów. Problemem jest tylko baza.

Daje się zauważyć pewien wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu. Do klubów zapisuje się więcej młodych ludzi. Może to echo licznych sukcesów, jakie „biało-czerwoni” odnoszą ostatnio na stadionach świata. Przypomnijmy np., że ostatnie halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie zakończyły się po raz pierwszy w historii triumfem Polaków w klasyfikacji medalowej. Lekkoatleci znów stają się popularni w kraju.

Jest też inna przyczyna wzrostu zainteresowań tym sportem. Jak zauważają szkoleniowcy, to rodzice często argumentują, iż chcą zapisać swe pociechy na zajęcia, gdyż żadna inna dyscyplina nie jest tak atrakcyjna i wszechstronna jak lekkoatletyka - pomaga rozwinąć siłę, szybkość czy wytrzymałość.

W naszym regionie działają 32 kluby. W Krakowie są to: AZS AWF, Wawel, Cracovia 1906 i SKS Kusy. Ostatnio w województwie dołączyły nowe kluby: UKS Siercza (koło Wieliczki), Victoria Trzebinia, Sokół Zator, Limanova Forrest. Znikają stopniowo białe plamy w regionie.

W Małopolsce jest zrzeszonych 605 zawodniczek i zawodników z licencją. To wzrost w porównaniu do stanu sprzed roku o 150 osób. Największa grupa zawodnicza, czyli młodzież do 19. roku życia, to około 500 osób. Te liczby plasują Małopolskę w szerokiej czołówce krajowej.

Wielkim problemem jest baza do treningów i startów. Brakuje - to problem w całym kraju - hal sportowych, w których lekkoatleci mogliby ćwiczyć w zimie i podczas złej pogody. Małopolski Związek Lekkiej Atletyki podejmuje działania, aby w Krakowie powstał funkcjonalny obiekt pod dachem.

„Królowa sportu” dysponuje w Krakowie stadionem AWF, na którym już trzykrotnie rozgrywano mistrzostwa kraju, także odnowionym ostatnio obiektem Wawelu. Są też obiekty lekkoatletyczne w Wieliczce, Nowym Targu, COS-u w Zakopanem i nowo zbudowany w Suchej Beskidzkiej. Czynione są też starania o nowe inwestycje w Tarnowie, Trzebini i Olkuszu.

Bez poszerzenia bazy, powstania nowych, funkcjonalnych obiektów do biegów, skoków i rzutów, utrzymanie wysokiego poziomu, mimo wysiłku szkoleniowców, będzie bardzo trudne.

W sezonie letnim główną imprezą lekkoatletyczną będą mistrzostwa świata w Londynie (w sierpniu). Natomiast w lipcu w Grosseto odbędą się mistrzostwa Europy do lat 21, a w Bydgoszczy czempionat kontynentu do lat 23. Na pewno wystartują w nich Małopolanie.

W naszym regionie też nie zabraknie imprez. W miniony weekend odbyły się mistrzostwa Polski w wielobojach, miejscem imprezy był stadion WKS Wawel. Z kolei 24 czerwca, na stadionie AWF w Krakowie odbędzie się Memoriał Dawnych Gwiazd - Barbary Sobottowej, Elżbiety Katolikowej i Anny Dejner.

Imprezy w podwawelskim grodzie w tym roku odbywają się w ramach jubileuszu 95-lecia Krakowskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, którego działania kontynuuje obecnie Małopolski Związek Lekkiej Atletyki.

WIDEO: Sportowy raport, niedziela 4 czerwca

Źródło: Press Focus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski