Lekkoatletyka. Młody (prze)goni starego. Jakub Szymański ponownie poniżej 7.60 na płotkach. Rak - znak dla Lewandowskiego

Paweł Wiśniewski
Już po raz drugi w tym sezonie halowym, Jakub Szymański pokonał dystans 60 metrów przez płotki w czasie poniżej 7.60... Tym razem w Ostrawie Paweł Relikowski
Podczas halowego mityngu lekkoatletycznego „Czech Indoor Gala” w Ostrawie, zaliczanego do cyklu „2023 World Athletics Indoor Tour Silver”, Jakub Szymański zajął trzecie miejsce w biegu na dystansie 60 metrów przez płotki w czasie 7.59 (czas reakcji startowej 0.170 sekundy - dozwolona to 0.100 lub wolniejsza). Najszybszy okazał się Kubańczyk Roger Iribarne (7.54 i rekord życiowy), wyprzedzając faworyta gospodarzy, Petra Svobodę (7.58). Co ciekawe, Czech jest starszy od Szymańskiego o... 18 lat...

Mocno przeciętnie rozpoczął natomiast sezon halowy Patryk Dobek - brązowy medalista olimpijski w biegu na 800 metrów (2020). W rywalizacji na dystansie czterech okrążeń hali w Ostrawie, Polak uplasował się dopiero na 10. miejscu, ze słabym czasem 1:49.84. Od początku rywalizacji widać było, że Dobek nie jest w najwyższej dyspozycji - biegł w drugiej połowie stawki, nieskutecznie próbując przebić się do czołówki. Wygrał - z wynikiem 1:47.97 - Tunezyjczyk Abdessalem Ayouni przed Amelem Tuka z Bośni i Hercegowiny (1:48.09).

Znakomity debiut zaliczył w biegu na milę, w przeddzień swoich 20. urodzin, Filip Rak, który czasem 3:57.71 uzyskał drugi rezultat w historii rodzimej halowej lekkoatletyki w tej konkurencji (tylko pięciu Polaków miało w tej konkurencji wynik poniżej 4 minut!). A szybciej biegał tylko w 2019 roku Marcin Lewandowski (3:56.41).

Najszybsi Polacy w hali na milę:

3:56.41 Marcin Lewandowski (2019, Athlone)
3:57.71 Filip Rak (2023, Ostrawa)
3:58.39 Michał Bartoszak (1994, Fairfax)
3:58.9 Henryk Szordykowski (1971, Inglewood)
3:59.19 Grzegorz Kalinowski (2018, Athlone)

W Ostrawie, bieg na milę wygrał Serb Elzan Bibić z rekordem kraju – 3:55.90.

W biegu na 400 metrów pań, Lieke Klaver została 29. Europejką, która pokonała ten dystans w hali w czasie 51 sekund lub poniżej. W Ostrawie, Holenderka wygrała z wynikiem 51.00. Żadnej Polce w historii nie udało się dotychczas biegać tak szybko, ale…

Już w najbliższą sobotę, 4 lutego, Anna Kiełbasińska wystartuje w prestiżowym mityngu „New Balance Indoor Grand Prix”, zaliczanym do cyklu „2023 World Athletics Indoor Tour Gold”.

Na koniec, kolejna dobra informacja. Polska zorganizuje kolejny mityng z kalendarza World Athletics! Memoriał Wiesława Maniaka (zaplanowany na 6 września br. w Szczecinie, zaliczany do kwalifikacji olimpijskich), otrzymał kategorię „D” (World Athletics Continental Tour - Challenger).