Lekkoatletyka. Niespodzianki w MŚ Eugene, porażki mistrzów olimpijskich, nastolatek Alekna na podium

redakcja
Australijka Eleanor Patterson zdobyła złoto w skoku wzwyż
Australijka Eleanor Patterson zdobyła złoto w skoku wzwyż AP/East News
Niepowodzenia skandynawskich mistrzów olimpijskich z Tokio w rzucie dyskiem oraz w biegach na 400 m przez płotki i 1500 m to najciekawsze wtorkowe (w nocy na środę polskiego czasu 19/20.07) rozstrzygnięcia w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Z Polaków startował Michał Rozmys, który był 10. na 1500 m.

W MŚ w Eugene Wightman zaskoczył faworyta

Po zakończeniu kariery przez brązowego medalistę poprzednich MŚ Marcina Lewandowskiego to właśnie Rozmys jest obecnie najszybszym Polakiem na 1500 m. Rok temu zajął 8. miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio, teraz w finale MŚ pobiegł pierwszy raz w karierze. Wynik 3.34,58 jest jego najlepszym w tym sezonie.

Bieg skończył się niespodzianką. Faworytem był przede wszystkim Norweg Jakob Ingebrigsten. Mistrz olimpijski z Tokio długo prowadził, ale przed ostatnim wirażem wyprzedził go Jake Wightman. Brytyjczyk utrzymał tempo i nie dał się dogonić (3.29,23, 0,24 s przed Norwegiem). To największy w karierze sukces brytyjskiego biegacza, wcześniej w dorobku miał „tylko” brązowy medal mistrzostw Europy z 2018 roku, a igrzyskach w Tokio był 10. Niespodzianką jest również trzecie miejsce pochodzącego z Maroka Katira. 24-latek w japońskich igrzyskach startował na 5000 m.

Po raz pierwszy w historii MŚ na podium biegu na 1500 m zabrakło zawodnika z Afryki.

MŚ Eugene 2022. Najgorętsze lekkoatletki mistrzostw świata [ZDJĘCIA]

Mykola Alekna idzie w ślady ojca. Dyskobol w lekkoatletycznych MŚ w Eugene zdobył srebro

Norwegowie mieli we wtorek na starcie jeszcze jednego złotego medalistę japońskich igrzysk - Karstena Warholma na 400 m przez płotki. Aktualny rekordzista świata do finału awansował z 2. wynikiem, ale w decydującym biegu zajął dopiero 7. miejsce - 48,42 s. Zwyciężył trzeci w Tokio Brazylijczyk Alison Santos - 46,29, a za nim uplasowali się Amerykanie Rai Benjamin - 46,89 oraz Trevor Bassitt - 47,39.

W rzucie dyskiem zawiódł natomiast Daniel Stahl. 29-letni Szwed w Eugene, tak jak Warholm, występował w roli obrońcy tytułu i mistrza olimpijskiego. Wynik 67,10 m wystarczył mu jedynie do zajęcia 4. miejsca. Głównymi bohaterami okazali się młodzi dyskobole. Zwyciężył 23-letni Słoweniec Kristjan Ceh - 71,13, a drugi był 19-letni Litwin Mykolas Alekna (69,27 m), syn dwukrotnego mistrza olimpijskiego Virgilijusa. Z brązowego krążka cieszył się kolejny Litwin Andrius Gudzius 67,55.

We wtorek rozdano medale jeszcze w skoku wzwyż kobiet. Zwyciężyła Australijka Eleanor Patterson, przed Ukrainką Jarosławą Mahuczich. Obie uzyskały 2,02 m. W marcowych halowych mistrzostwach świata w Belgradzie kolejność była odwrotna. Trzecie miejsce zajęła w Eugene Włoszka Elena Vallortigara - 2,00.