Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Radosław Czyż z Wawelu Kraków potrójnym złotym medalistą mistrzostw świata Masters

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel
Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel Facebook/Radosław Czyż
Ponad 4200 uczestników z 88 krajów, a wśród nich Radosław Czyż, szkoleniowiec WKS Wawel. W Toruniu zakończyły się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Masters, w których krakowianin zdobył aż trzy złote medale.

Impreza w Arenie Toruń dla sportowców, którzy zakończyli kariery zawodowe i przekroczyli 35. rok życia, trwała przez tydzień, zakończyła się w sobotę 1 kwietnia. Radosław Czyż w debiucie wywalczył tytuł indywidualnie na 400 metrów i dwa kolejne w sztafetach.

Nie ukrywam, że zdobycie mistrzostwa świata Masters było dla mnie celem, któremu oddałem całego siebie. Trenowałem jak za młodzieńczych lat w trakcie kariery. Ten sukces to wspaniała radość nie tylko dla mnie, ale także dla moich podopiecznych Młodych Smoków z Wawelu – podkreśla.

Mistrzostwa weteranów były przygrywką do halowego czempionatu, który zostanie zorganizowany w tej samej hali za trzy lata. Wcześniej Polska gościła najlepszych lekkoatletów globu tylko raz, w 2014 roku w Sopocie.

Na starcie w Toruniu stanęło wielu utytułowanych zawodników, wśród nich np. Janusz Trzepizur. wicemistrz Europy w hali (Mediolan 1982) i na stadionie (Ateny 1982). Najstarszym polskim zawodnikiem okazał się Henryk Wierzchowski, który skończył 91 lat, o sześć lat starszy był uczestnik z Finlandii Lauri Helle. Impreza była rozgrywana pod egidą World Masters Athletics, obejmując wszystkie konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane w hali oraz kilka przeprowadzonych poza nią, m.in. bieg półmaratoński, chód sportowy i konkurencje techniczne, jak rzut oszczepem, pchnięcie kulą czy rzut ciężarkiem. W sumie rozdano 2539 medali.

Radosław Czyż rywalizację w gronie weteranów mógł rozpocząć po 7 stycznia tego roku, wtedy bowiem ukończył 35 lat. Nową przygodę rozpoczął z wysokiego C, biorąc udział w toruńskich mistrzostwach Polski.

- Już jako zawodnik kategorii M35 odnotowałem osiem startów, w których czterokrotnie poprawiałem rekord Polski Masters - na 400 m najlepszy obecnie wynik to 48.74 s, a na 300 m 34.80 s. Nadto zdobyłem dwa złote medale mistrzostw kraju w tej kategorii wiekowej, uzyskując najlepsze wyniki osiągane na tej imprezie na 200 m (22.29) i 400 m (49.11) – podkreśla.

To był dla trenera Wawelu ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata weteranów, w których zaplanował start w czterech konkurencjach: 400 m i 200 m oraz w sztafetach 4x200 m mężczyzn i 4x200 m Mix.

- Mistrzostwa trwały siedem dni, a mnie czekał występ w ośmiu biegach, bo przecież, by znaleźć się w finale, musiałem przejść eliminacje i półfinały. Można by rzec, że takie rywalizowanie dzień po dniu jest niemożliwe do pogodzenia nawet dla juniora czy zawodowca. Mentalnie byłem jednak nastawiony na maksimum – wyjaśnia.

Efekt przerósł nawet jego śmiałe oczekiwania.

- W biegu na 400 m eliminacje i półfinał były dla mnie mocną przebieżką, w której spokojnie kontrolowałem tempo i rywali, by nie stracić wszystkich sił przed finałem - opowiada. - W nim kluczowym elementem było wyjście na prowadzenie w połowie dystansu. Zadanie wykonałem idealnie, na plecach cały czas czułem oddech Senegalczyka, który gonił, gonił, ale ostatecznie wywalczył tylko srebro.

Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel
Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel Facebook/Radosław Czyż

Następnym etapem była rywalizacja na 200 m.

- Przeszedłem eliminacje i półfinał, ale w finale nogi już nie niosły tak, jak zawsze. Niemniej walczyłem do końca na 100 procent, czując dumę z występu z orzełkiem na piersi – dodaje Czyż, który wpadł na metę z piątym czasem.

W ostatnim, siódmym dniu rywalizacji krakowianin wystąpił w dwóch sztafetach 4x200 m - najpierw w gronie mężczyzn z Szymonem Ogonowskim, Pawłem Stemplem i Jakubem Adamczykiem, a następnie w sztafecie Mix ze wspomnianym Ogonowskim oraz Weroniką Ilczuk i Anetą Grot. Oba starty zakończyły się finiszem naszych drużyn na pierwszym miejscu – w mieszanej z rekordem świata, w męskiej z rekordem Polski.

Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel
Radosław Czyż, mistrz świata Masters, jest na co dzień trenerem lekkoatletyki w WKS Wawel Facebook/Radosław Czyż

- Jeden z kolegów z reprezentacji skomentował mój debiut w ten sposób: „Super wejście w Mastersów! To nie był przytup, lecz trzęsienie ziemi!” - śmieje się Radosław Czyż, który tuż przed startem w mistrzostwach świata został wyróżniony przez WKS Wawel za sukcesy osiągane przez podopiecznych (w tym brązowy medal w ubiegłorocznych ME U-18 na 200 m Michała Gorzkowicza) i został wybrany do zarządu klubu na kolejną kadencję.

A na horyzoncie już nowy cel - za rok Arena Toruń zaprasza na 14. Mistrzostwa Europy Masters.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski