Lektury nie tylko obowiązkowe

Lektury nie tylko obowiązkowe

Włodzimierz Jurasz

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Lektury nie tylko obowiązkowe
Lektury nie tylko obowiązkowe
Stuart Walton „Odlot. Kulturowa historia odurzenia”
5/6
Aletheia, 2017


Historia wprowadzania się ludzi w stany odmiennych świadomości. Autor uważa, że człowiek od zawsze poszukiwał takich doznań; jest to stały element wszystkich kultur i cywilizacji. Używki, środki mniej lub bardziej odurzające, legalne lub nie, stale towarzyszą ludzkiemu życiu: kawa, herbata, alkohol, nikotyna, opium, amfetamina, LSD… Walton śledzi ich losy w historii, a jego druga teza brzmi: ograniczanie ich przynosi więcej szkody niż one same.

Dariusz Kaliński „Czerwona zaraza”
6/6
Znak , 2017


Podtytuł tej książki brzmi: „Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski” [przez Armię Czerwoną]. Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją naród często witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Żołdacy Stalina zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków. Patriotów zaciągali do enkawudowskich katowni. Nawet małe dzieci zamykali za drutami obozów. Kobiety nie były dla nich ludźmi, ale wyłącznie łupem.

Liane Moriarty „Wielkie kłamstewka”
4/6
Prószyński i S-ka, 2017


Wznowienie interesującej powieści obyczajowej, australijskiej pisarki, towarzyszące nowemu serialowi telewizji HBO. Trzy kobiety, nieśmiała, skryta i przebojowa spotykają się, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Nie wiedzą, że pozornie drobna zmiana przewróci ich życie do góry nogami, a sielska rzeczywistość na przedmieściach Sydney to jedynie pozory. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o byłych mężach i drugich żonach, matkach i córkach oraz niebezpiecznych, życiowych kłamstwach.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo