Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Ghostwriter"

5/6

Robert Harris, przeł. Piotr Amsterdamski, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2010.

Zawodowy pisarz-widmo decyduje się na dochodowe zlecenie, nie zważa jednak na cenę, jaką będzie musiał sam zapłacić. Zadanie nie jest proste. Oto bowiem trzeba przepisać na nowo autobiografię byłego premiera Wielkiej Brytanii, Adama Langa. Poprzedni pisarz-widmo niestety zginął w dość tajemniczych okolicznościach. Czy za tamtą śmiercią kryją się jakieś nieczyste sprawki? Owszem. Co więcej, z tej książki okaże się, że nie tylko politycy są brudni. Nad życiem tytułowego pisarza-widmo zbierają się chmury. Poradzi sobie i wyjdzie z opresji czy stanie się ofiarą tego zlecenia? Jedno jest pewne: śmierć poprzednika nie będzie jedyną w tej książce. Czytać w napięciu.

"W chmurach"

4/6

Walter Kirn, przeł. Bohdan Maliborski, Świat Książki, Warszawa 2010.

Żyjemy w biegu, a niektórzy nawet powiedzą: żyjemy w locie. I ci ostatni oddadzą idealnie charakter bohatera książki "W chmurach". Trzydziestopięciolatek, Ryan Bingham, funkcjonuje jak wielu innych, którzy zaprzedali swoją egzystencję korporacjom. Zdany wyłącznie na siebie i środki szybkiej komunikacji, chce zebrać milion mil premiowych. W ten osobliwy sposób pragnie zemścić za lata upokorzeń ze strony linii lotniczych. Zwariował? No, może troszkę. Za to fabuła oparta na tym pomyśle stała się na tyle atrakcyjna, że za scenariusz wziął się Jason Reitman, który sfilmował książkę (6 nominacji do Oscara!).

"Kobiety"

5/6

Zofia Nałkowska, Prószyński i S-ka, Kraków 2010.

Zofia Nałkowska, którą znamy przede wszystkim z "Granicy" oraz "Medalionów", zadebiutowała w roku 1906 książką "Kobiety". "Cenię tę prozę za dyskretny autobiografizm, który życiowe doświadczenie autorki przepracowuje w dzieło sztuki" - pisze we wstępie prof. Grażyna Borkowska. I dalej: "Wiele można się dowiedzieć o życiu intelektualnym przełomu XIX i XX wieku, o elitarnych lekturach, dyskusjach, obyczajach". To także jednak, jak pisze historyczka literatury, próba spojrzenia na życie kobiet od wewnątrz - poprzez ich emocje, cierpienia, marzenia o innym życiu. Świetny przykład prozy krytycznej. I to takiej, bardzo kobiecej.

"Historia w okresie przejściowym"

3/3

Dominick LaCapra, przeł. Katarzyna Bojarska, Universitas, Kraków 2010.

Oto kilka ważnych pytań, aktualnych nie od dziś: Czym jest doświadczenie? Co znaczy być człowiekiem? Jakie są granice ekstremalnych zjawisk? Czy uniwersytet jest w ruinie? Dominik LaCapra, profesor nauk humanistycznych i dyrektor School of Criticism and Theory na Uniwersytecie Cornella nie tylko nie boi się takich kwestii, ale również usiłuje zaproponować swoje na nie odpowiedzi. Książka "Historia w okresie przejściowym" to wyzwanie dla historyka, który staje przed podstawowymi sprawami dotyczącymi współczesności, jak i dla czytelników, którzy nie obawiają się głębiej wniknąć w istotę relacji w rzeczywistości. Trudne to sprawy, ale tym bardziej warto się im przyjrzeć.
Marcin Wilk

"Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni"

5/6

Leszek Moczulski, Bellona, Warszawa 2010.

Po odejściu od czynnego uprawiania polityki wieloletni lider KPN Leszek Moczulski zajął się pracą naukową. Poświęcił  się zagadnieniu, które pasjonowało go od dawna - geopolityce. Kilkanaście lat studiów, badań i zbierania materiałów zaowocowało opasłą (ponad 600 stron!) książką zatytułowaną "Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni" i tytułem doktorskim dla jej autora. Praca Moczulskiego to jedyna chyba polska synteza geopolityki, obejmująca m.in. trzy warstwy tego zjawiska: polityczną, cywilizacyjną i fizyczną, a także rys rozwoju myśli geopolitycznej i związane z tym doktryny geopolityczne. W dzisiejszych burzliwych politycznie czasach, gdy świat zmienia się na naszych oczach, lektura jak znalazł.

Paweł Stachnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski