Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"O chorowaniu"

5/6

Virginia Woolf, przeł. Magdalena Heydel, Czarne, Wołowiec 2010.

Niecałe 20 stron. To być może jedna z najkrótszych książek wydanych w tym roku, ale za to jaka! Virginia Woolf, którą od pewnego czasu systematycznie poznajemy (nadrabiając lata ignorancji), tym razem odpowiada o tajemnej mocy choroby, która przecież jest tak samo powszechnym ludzkim doświadczeniem jak miłość czy zazdrość. Analizując literaturę, ale także odnosząc się do doświadczeń emocjonalnych, Virginia Woolf kreśli kilka ważnych uwag dotyczących ludzkiej fizyczności. Podstawowy tekst w tym wydaniu uzupełnia komentarz Hermione Lee, która pisze, że "esej ten dowodzi, że pisarka ma w sobie wielką, heroiczną wytrwałość i odwagę, że całkowicie wyzbyła się litości nad sobą, że czyni użytek z własnego psychicznego i fizycznego cierpienia". Nic dodać, nic ująć.

"Samotność. Powrót do jaźni"

6/6

Anthony Storr, przeł. Jerzy Prokopiuk i Przemysław Jan Sieradzan, W.A.B., Warszawa 2010.

Samotność to słowo tabu, a jednocześnie być może jedno z najczęściej pojawiających się określeń, gdy mowa o kondycji współczesnego człowieka. Może wreszcie zatem czas, by przestać panikować, zedrzeć tajemną aurę i powoli przyjrzeć się, co owa mityczna samotność może oznaczać. Bo możliwości jest przecież cała masa. Po pierwsze, samotność może być stanem wymuszonym, ale i wybranym. Po drugie, może stać się pretekstem do samorozwoju i spojrzenia w głąb siebie. Po trzecie, twórcza samotność może nieść nie tylko spokój, ale i szczęście. Wystarczy spojrzeć - tak jak czyni to Anthony Storr - na życiorysy wielkich samotnych. Myśleliśmy, że jest fatalnie? Otóż, jak wynika z tej książki, nie jest. Jest wręcz całkiem nieźle i przyzwoicie. Głowa do góry!

"Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej"

5/6

Sławomir Koper, Bellona/Rytm, Warszawa 2010.

Się działo. Rauty, bale, bankieciki, herbatki de 5 a 7, dansingi, kabarety, brydż. Miłości i rozstania. Wielka polityka i małe ambicje. Zdrady i romanse. Przekręty i dobroduszność. Druga Rzeczpospolita w nowym świetle? Czemu nie. Informacje na temat prywatnego życia elit tego czasu zebrał Sławomir Koper. Pisze on o tym wszystkim, o czym nie dowiemy się z podręczników: o problemach alkoholowych, rodzinnych, uczuciowych, finansowych. Odkrywając intymną stronę oficjalnych biografii, pokazuje Koper, jak naprawdę barwne i wielowątkowe było wtedy życie. Aż strach! Materiał na niejeden film obyczajowy, tragedię, a czasem nawet na komedię...

MARCIN WILK

"Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45"

5/6

Edward Kospath-Pawłowski, Inicjał, Warszawa 2010.

Edward Kospath-Pawłowski to historyk wojskowości od lat zajmujący się dziejami Wojska Polskiego w ZSRR. Jego książka "Chwała i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45" to wyczerpująca, acz przystępnie napisana monografia polskich oddziałów wojskowych na froncie wschodnim. Badacz opisał m.in. formowanie 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, a następnie 1. Armii Wojska Polskiego, rozwój i szlak bojowy WP, od bitwy pod Lenino aż po zdobycie Berlina, walki na Łużycach i udział w zajęciu Czechosłowacji. Autor napisał swoją pracę bez politycznego zacietrzewienia, ukazując zarówno krwawy wysiłek wojenny żołnierzy, jak i wykorzystanie wojska przez komunistów do umocnienia swojej nowo zdobytej władzy w Polsce.
PAWEŁ STACHNIK

"Ostatnie twierdzenie"

4/6

Arthur C. Clarke, Frederik Pohl, przekład Marcin Barski, vis-avis/etiuda, Kraków 2010.

Jeden z autorów tej książki (Arthur C. Clarke) bywa nazywany gigantem science fiction. Drugi (Frederik Pohl) - twierdzą niektórzy krytycy - wciąż pozostaje najzdolniejszym pisarzem, jakiego science fiction stworzyło. Dzieła takiej spółki żaden miłośnik fantastyki pominąć więc nie może. Rzecz zaczyna się dość stereotypowo, w stylu "Marsjanie atakują". W dalekich otchłaniach kosmosu Wielcy Galaktycy, istoty o inteligencji znacznie przewyższającej ludzką, zaobserwowali echa pierwszych ziemskich prób nuklearnych. Natychmiast wysyłają więc potężną flotę kosmiczną, której zadaniem jest zniszczenie życia na naszej planecie. Potem staje się ciekawiej - młody student astronomii ze Sri Lanki uparcie próbuje rozwikłać liczący ponad trzysta lat problem matematyczny.

WŁODZIMIERZ JURASZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie