MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Materialista"

5/6

Anne Holt, przeł. Iwona Zimnicka, Prószyński i S-ka, Warszawa 2010.

Co sprawiło, że szanowana, ponad sześćdziesięcioletnia pani biskup włóczy się po ulicach w mroźną, grudniową noc? No właśnie. To samo pytanie zadaje sobie komisarz Yngvar Stubo z Centrali Policji Kryminalnej w śledztwie. Pomagać będzie mu kryminolog Inger Johanne Vik. A wszystko zaczyna się od odnalezienia niezidentyfikowanych zwłok, które wyrzuciło morze na brzegu Oslo. Okazuje się, że ofiarą jest pani biskup. Ginie dźgana nożem. Dlaczego? Komu na tym zależało? Aby zrozumieć te tajemnice, będziemy musieli wejść w mroczny świat powiązań między ludźmi, polityką a religią. "Jedna z najlepszych powieści Anne Holt" - wyrokowali skandynawscy krytycy.

"Języki węży"

4/6

Naomi Novik, przeł. Jan Pyka, Rebis, Poznań 2010.

Oto dociera do nas szósty tom cyklu "Temeraire", w którym amerykańska pisarka (o polskich korzeniach!) zręcznie łączy fantasy z powieściami historycznymi czasów Napoleona. William Laurence i Temeraire, skazani na dożywocie, zostają ulokowani w kolonii karnej w Australii. Panujący tam chaos jest zarówno zagrożeniem, jak i szansą. Nowi zarządcy próbują przeciągnąć przybyszów na swoją stronę. Ale Laurence i Temeraire wybierają inną drogę. Jak łatwo się domyślić, ich wyprawa będzie niebezpieczna i emocjonująca. Przyda się coś więcej niż tylko odwaga i spryt. Dla wielbicieli podróży w czasie, przestrzeni i... wyobraźni.

Buty szczęścia"

5/6

Ewa Woydyłło, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010.

Każdy może być szczęśliwy? A to ci dopiero nowina! Zwłaszcza, że myśleliśmy o szczęśliwcach jako gatunku bardzo rzadkim. I ekskluzywnym. Że może być inaczej, przekonuje Ewa Wydyłło. Namawia ona do wrażliwości, empatii, kultury, optymizmu, pewności siebie, samoakceptacji. Przekonuje wreszcie, że lepiej się uśmiechać niż płakać; że zazdrość nie zawsze musi oznaczać coś złego; i że czasem wypada przełamać zasadę, że czegoś "nie wypada". Proste? Absolutnie tak. Co ważne, zachęty do tego brzmią w wykonaniu Woydyłło jasno i przekonująco. Aż chce się zmieniać życie i swój świat. A w każdym razie wykonać w tym kierunku pierwszy krok.

MARCIN WILK

"Mała flota bez mitów"

5/6

Mariusz Borowiak, Almapress, Warszawa 2010.

Książka Mariusza Borowiaka "Mała flota bez mitów" (tytuł celowo nawiązuje do prac znanego marynisty Jerzego Pertka) jeszcze przed ukazaniem się wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Otóż młody badacz wziął na swój warsztat mało znane, lub dotychczas skrzętnie ukrywane, wstydliwe epizody z historii Polskiej Marynarki Wojennej w latach ostatniej wojny. Okazało się, że obok dowodów bohaterstwa i poświęcenia dawanych przez polskich marynarzy zdarzały się też bunty załóg, dezercje, nadużycia, przejawy demoralizacji czy przypadki nieudolnego dowodzenia. Autor opisał je - opierając się skrzętnie na dokumentach i relacjach świadków - nie dla czczej sensacji, lecz w imię historycznej prawdy o trudnych czasach wojny.
PAWEŁ STACHNIK

"Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy", T. 1 i 2,

6/6

Estera Żeromska, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2010.

Piękne fotografie, opis teatru no, kyogen (t. 1) kabuki, bunraku (t. 2), sztuka poruszania się, mówienia, tańca, stałe gesty, specyficzny makijaż eksponujący cechy bohatera, kostium aktora, lalka w buraku, wywiady z aktorami, kompozytorami i setki fascynujących informacji, opowieści znaleźć można w pierwszej w Polsce monografii obejmującej dzieje klasycznego teatru japońskiego. Dwa potężne tomy zapewne szczególnie zainteresują specjalistów, ludzi teatru, scenografów, aktorów, reżyserów. Autorka, profesor poznańskiego uniwersytetu, japonistka, specjalizująca się w badaniach teatru, literatury i kultury Japonii stara się znaleźć źródła teatralnych form wyrazu, poszukując ich w starych obyczajach i rytuałach.

JOLANTA CIOSEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski