18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Czwarty napastnik"

4/6

Kjell Ola Dahl, przeł. Milena Skoczko, Czarne, Wołowiec 2012.

Skandynawia trzyma się mocno. Jeśli o kryminały chodzi. Nie trzeba w sumie tego powtarzać, ale powtórzenia same wyskakują, gdy dostajemy kolejną skandynawską książkę. To właściwie nie kryminał, ale thriller, choć Kjell Ola Dahl jest nazywany "ojcem norweskiego kryminału". "Czwarty napastnik" to - jak anonsuje wydawca - "mroczna i tragiczna opowieść o zemście i erotycznej obsesji". Kochanka detektywa okazuje się siostrą przestępcy. Będą z nim problemy? Będą, oczywiście. Pożądanie i niezdrowa ciekawość przeplatają się tutaj z dążeniem do prawdy...

"Handlarz śmiercią"

5/6

Sara Blaedel, przeł. Iwona Zimnicka, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

Camilla Lackber, królowa skandynawskiego kryminału, napisała na okładce książki "Handlarz śmiercią", że "uwielbia kryminały Sary Blaedel". Trudno wyobrazić sobie w tym momencie lepszą rekomendację. I lepszy start w karierze. Bo "Handlarz śmiercią" - opowieść o dochodzeniu w sprawie dwóch zabójstw w Kopenhadze - to debiut Blaedel. Ten skandynawski kryminał przeniesie nas na kilka godzin w świat Północy niby zwyczajnej, a jednak podlanej złem. Czyli tym, o czym lubimy w tego typu książkach czytać najbardziej. Pierwszy tom z serii. Czekamy na następne.

"Nie zostawiaj mnie"

4/6

Grażyna Jeromin-Gałuszka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Grażyna Jeromin-Gałuszka to objawienie ostatnich lat polskiego rynku wydawniczego. Pojawiła się dzięki powieści "Złote nietoperze" nagrodzonej w konkursie literackim "Kolory życia". Ciepła, pełna detali i czułości fabuła stała się potem znakiem rozpoznawczym Jeromin-Gałuszki. Nie inaczej jest w przypadku książki "Nie zostawiaj mnie". Przygody Fryderyka, Małgorzaty i Aleksandra to świetna okazja, by zatrzymać się i jeszcze raz przyjrzeć, jak piękny i inny może być świat bez pośpiechu.

MARCIN WILK

"Tropiąc Bin Ladena"

4/6

Aleksander Makowski, Czarna Owca, Warszawa 2012.

Aleksander Makowski był oficerem wywiadu PRL. Po negatywnej weryfikacji zajął się biznesem, ale współpracował z UOP i WSI. W latach 90. bywał w Afganistanie, gdzie zdobywał informacje dla służb wywiadowczych. Przekazywał m.in. dane o Osamie Bin Ladenie, wtedy średnio znanym sponsorze terrorystów. Informacje przesłane do Polski, a stamtąd do USA, mogły doprowadzić do ujęcia lub eliminacji Bin Ladena. Niestety, Amerykanie nie skorzystali z nich... Kulisy tej akcji Makowski opisał w fascynującej książce szpiegowskiej. Ciekawej, bo prawdziwej.

PAWEŁ STACHNIK

"Zagubione dziewczęta"

5/6

Alan Moore, przeł. Marek Cieślik, Mroja Press, Warszawa 2012

W hotelu spotykają trzy panie - bohaterki kultowych książek dla dzieci i dorosłych ("Alicja w Krainie Czarów", "Czarodziej z Krainy Oz", "Piotruś Pan"). Przybyło im nieco lat. Ich życie to już nie bajka. Alicja Fairchild to stara panna z majątkiem, Dorotka Gale to młoda dziewczyna z prowincjonalnymi manierami, a Wendy Potter to przedstawicielka klasy średniej, żyjąca w cieniu męża. Mają wspólną cechę: słabość do najrozmaitszych miłosnych gier. To komiks odczarowujący naiwność dziecięcych książek i erudycyjna gra z literaturą w jednym. Do tego uwodzi wizualnie!

ŁUKASZ GAZUR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski