Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"RODZINA REBELIANTÓW"

Lieve Joris, przeł. Danuta Suchorowska, Czarne, Wołowiec 2012..

Belgijska dziennikarka i podróżniczka napisała książkę, która dociera do nas, do Polski - wraz zresztą z autorką (spotkania odbędą się w Warszawie i Krakowie 14 i 15 listopada). To opowieść, której tematem przewodnim jest konflikt afrykański. To - jak pisze wydawca "historia człowieka, sprawcy i ofiary jednocześnie, miotającego się między problemem lojalności wobec własnego ludu a wierności wobec kraju". Szczera i mocna proza, która przemawia językiem i wyobraźnią.

"

Hinduskie zaślubiny"

Sharon Maas, przeł. Dariusz Wójtowicz, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

Savitri to czarująca, ale również obdarzona niezwykłą intuicją osoba. Wychowuje się wśród służby w angielskim domu w przedwojennych Indiach. Między nią a synem brytyjskich gospodarzy rodzi się uczucie. Równolegle poznajemy także Nata (mieszkańca indyjskiej wioski) i Sarojini (zapalczywą i prostolinijną dziewczynę, która buntuje się przeciwko zastanemu porządkowi). Ich losy w niewiarygodny, ale i zarazem niesamowity sposób, splatają się. Ku czemu doprowadzą? Na to pytanie odpowiada ta ponad 700-stronicowa opowieść.

Marcin Wilk

"

Przewodnik po filozofii średniowiecznej"

Red. Agnieszka Kijewska, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.

Kolejna pozycja z cyklu "Przewodników po filozofii" zaczyna się analizą dorobku św. Augustyna, kończy zaś szkicem o myśli znacznie mniej znanego Joachima z Fiore. Są tu teksty poświęcone poszczególnym myślicielom, są też analizy zjawisk, jak choćby słynny średniowieczny spór o uniwersalia. Autorzy nie ograniczyli się jedynie do filozofii związanej z chrześcijaństwem zachodnim. Jest dorobek myśli bizantyjskiej,muzułmańskiej, żydowskiej. Walorami książki są bibliografia oraz słownikowe zestawienie omawianych w niej myślicieli. Włodzimierz Jurasz

"

Jak upadają wielcy"

Marek Sołtysik, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2012.

Pisarz Stanisław Brzozowski, malarz Tadeusz Gadomski, pisarz Bogdan Ronikier, kompozytor Roman Maciejewski to tylko niektórzy bohaterowie książki. Autor, krakowski powieściopisarz, poeta i malarz, od lat wynajduje i opisuje głośne przed laty skandale i procesy dotykające ludzi znanych. Głośne niegdyś, teraz kompletnie zapomniane, bo kto dziś pamięta o skandalu na wystawie w Pałacu Sztuki w 1907 r.? Warto przypomnieć sobie, czym żyła opinia publiczna sto lat temu. Spotkanie z autorem na Targach Książki: 27.10, stoisko A3, godz. 12-13.30.

Paweł Stachnik

"

Moje noce z mężczyznami"

Krystyna Mazurówna, wyd. Agora, Warszawa 2012.

Była skandalistką przed laty i tak jej zostało. Dziś, zamiast być stateczną panią, wciąż szokuje. Występuje w telewizyjnym show jako jurorka, oceniając młodych tancerzy, nie boi się mocnych słów i wyrazistych opinii, jej wyznania (choćby o aborcjach sprzed lat) podzieliły opinię publiczną. Po tej książce można by więc spodziewać się szokujących wyznań o lekkim zabarwieniu erotycznym, zwłaszcza że przez jej życie przewinęli się choćby Toeplitz, Mrożek, młody Kiesielewski. Nic bardziej mylnego. To obraz epoki, czasów, tempa życia. A Mazurówna potrafi opowiadać.

Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski