MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"W JASKINI LWA",

Anne Holt, Berir Reiss-Andersen, przeł. Iwona Zimnicka, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

4 kwietnia 1997 roku. Niedawno zmienił się rząd w Norwegii. Oto premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa. Ktoś ją postrzelił w głowę. Był to zamach na polityka? A może zamach na człowieka? Pytań, jak zawsze, jest mnóstwo. W sprawę zostają zaangażowani policjanci z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Billy i Hakon jednak tęsknią za kimś. Tym kimś jest Hanne Wilhelmsen, obecnie przebywająca w Stanach Zjednoczonych. Wróci, by pomóc? Oto jest pytanie. Dobre dla fanów pisarstwa Holt.

Marcin Wilk

"

Pisarz rodzinny",

Gregoire Delacourt, przeł. Krzysztof Umiński, Drzewo Babel, Warszawa 2012.

Delacourt to autor... reklam. Ale także autor powieści. Fenomenalnej, jeśli wierzyć jury różnych gremiów. "Pisarz rodzinny" ukazał się po raz pierwszy w 2011 roku i zawojował rynkiem. W końcu Delcaourt wie, jak pisać. A zaczęło się niewinnie. Od ośmiu wersów niezdarnie zrymowanego wierszyka. Od tamtego czasu bohater książki Gregoire'a Delacourta został pisarzem rodzinnym. Wyróżnienie? A może przekleństwo? Ano właśnie. Najważniejsze, że Eduardo radzi sobie z tym doskonale.

Jolanta Ciosek

"

Filozofia bizantyńska",

Bazyli Tatakis, przeł. Sergiusz Tokariew, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.

Eneasz z Gazy. Jan Damasceński. Leoncjusz z Bizancjum. Germanos. Te nazwiska osobom niezajmującym się filozofią profesjonalnie mówią niewiele. A to tylko kilku z najważniejszych myślicieli I tysiąclecia, związanych z kulturą Bizancjum. Właśnie im poświęcił swą książkę Bazyli Tatakis. Praca wyszła co prawda w roku 1949. Według autora, to właśnie w Bizancjum dopełniła się jedność trzech podstawowych składników kultury europejskiej. To tam przetrwały dzieła filozofów greckich.

Włodzimierz Jurasz

"

Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym",

Jacqueline Kennedy, przeł. Anna Sak, Znak, Kraków 2012.

Kilka miesięcy po zabójstwie Johna F. Kennedy'ego jego żona Jacqueline Kennedy zgodziła się na nagranie siedmiu rozmów z laureatem Pulitzera Arthurem Schlesingerem jr. Opowiedziała w nich niezwykle szczerze o swoim życiu. Nagrania trafiły do rodzinnego sejfu, gdzie przeleżały prawie 50 lat. W 2011 r. córka Jacqueline, Caroline Kennedy, zdecydowała się je opublikować. Niezwykła opowieść o tajemnicach rodziny Kennedy, ale też o polityce, dyplomacji i historii XX w.

PAWEŁ STACHNIK

Ekonomia dobra i zła",

TomᚠSedláček, Emka, Warszawa 2012.

Wielu ekonomistów i teoretyków stosunków gospodarczych twierdzi, że kryzys finansowy, z którym mamy do czynienia, zrodziła kombinacja chciwości i spekulacji. Zwolennicy tej teorii zyskali oręż - książkę Tomáša Sedláčka. Z tego tomu, znakomicie napisanego, tłumaczącego skomplikowane procesy gospodarcze przystępnie, dowiemy się, że w tym wszystkim tak naprawdę chodzi o dobro i zło. A po drodze odbywamy erudycyjną podróż od sumeryjskiego eposu "Gilgamesz", greckich mitów, Biblii, myśli filozofów i ekonomistów do "Matriksa".

Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski