Lepiej niż w domu

EKT
Udostępnij:
W powiecie krakowskim prawie 260 dzieci przebywa u około 130 rodzin zastępczych.

W rodzinie zastępczej

   - Dzieci umieszcza się w rodzinach zastępczych na mocy postanowienia sądu. Często taką rodzinę stanowią osoby spokrewnione, ciocie, dziadkowie__i przeważnie jest to lepsza decyzja niż oddanie dzieci do domu dziecka czy pozostawienie tam, gdzie np. stosuje się przemoc, gdzie rodzina jest niewydolna, gdzie alkoholizm, który jest główną przyczyną dysfunkcyjności rodzin, przybrał ogromne rozmiary - mówi Elżbieta Burtan, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie. Rodzina zastępcza musi spełniać odpowiednie kryteria. Postanowienie sądu o skierowaniu do niej na wychowanie dzieci poprzedzone jest wywiadem środowiskowym. Osoby, które decydują się na zajęcie się dziećmi z rodzin nie potrafiących zapewnić im wychowania, muszą mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe zatrudnienie i cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Zanim dzieci do nich trafią, muszą przejść, trwające od 3 do 6 miesięcy, szkolenie w Krakowskim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym, gdzie oprócz zajęć z psychologami badane są ich predyspozycje do wychowywania nie swoich dzieci. - Do takich opiekunów dostają się dzieci, mające ograniczone prawa rodzicielskie, a biologiczni rodzice rokują nadzieję na zmianę swojej sytuacji i dzieci zawsze mogą do nich wrócić - dodaje Elżbieta Burtan. Natomiast w przypadkach, w których rodzice pozbawieni są praw rodzicielskich, dzieci kierowane są do stałej adopcji.
   Do zajęcia się dziećmi z rodzin, które same nie mogą ich wychowywać, jest sporo chętnych (wszelkich informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Kraków, al. Słowackiego 20). Są przypadki, gdy przebywają u nich krótko, bo biologiczni rodzice postanowili zmienić swe życie i stworzyć im normalne warunki, a są i takie rodziny zastępcze, u których dzieci przebywają do czasu osiągnięcia wieku dorosłego.
   W tegorocznym budżecie powiatu na utrzymanie dzieci w rodzinach zastępczych przeznaczono ponad 2 mln zł. W ubiegłym roku kwota była o 100 tys. zł wyższa, ale stanowiła ona dotację z budżetu wojewódzkiego. W tym roku utrzymanie rodzin zastępczych jest zadaniem powiatu finansowanym z własnych środków budżetowych.
   Średnio na jedno dziecko przyznawana jest kwota w wysokości ponad 800 zł, którą oblicza się na podstawie tzw. kwoty bazowej wynoszącej 1610 zł, ale jej dokładna wysokość uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od dochodów na jednego członka rodziny w rodzinie zastępczej, np. mniej otrzymują te rodziny, w których dzieci dostają jakieś inne świadczenia, np. alimenty. Jej wysokość związana jest także z wiekiem dziecka, np. na dzieci do 7 lat rodziny zastępcze otrzymują 60 procent kwoty bazowej, a im są starsze, tym kwoty są niższe.
(EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie