Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej zapobiegać niż leczyć

LIZ
W chrzanowskim szpitalu rozpoczęły się bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn, dotyczące wczesnego wyrywania raka prostaty. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy powiatu w wieku od 50 do 70 lat. Dyrektor lecznicy Ewa Potocka szacuje, że za środki, otrzymane z powiatu na ten cel, uda się wykonać w sumie 270 badań.

   Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego u mężczyzn jest realizowany w chrzanowskim szpitalu już po raz kolejny. W ubiegłym roku zainteresowanie bezpłatnymi badaniami ze strony pacjentów było tak duże, że trzeba było poszerzyć granicę wieku. Dzięki temu udało się jednak wykryć kilka przypadków nowotworu, a pacjentów skierować na specjalistyczne badania. W tym roku na realizację programu szpital otrzymał 10 tys. zł z powiatu. Bezpłatne badania mogą wykonać mężczyźni w wieku 50 do 70 lat. Trzeba się jednak spieszyć z podjęciem decyzji, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń.
   - Schemat postępowania z pacjentami objętymi programem jest taki, że najpierw wykonane zostanie badanie PSA w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, to pacjent ma spokój. Jeżeli jednak wyjdą jakieś nieprawidłowości, pacjent zostanie skierowany na kolejne badanie f PSA. Gdyby i w tym przypadku wynik okazał się niepokojący, chory zostanie skierowany na dalszą diagnostykę i leczenie, ale już w ramach odrębnych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśnia Ewa Potocka, dyrektor chrzanowskiego szpitala.
   Celem programu jest przede wszystkim obniżenie umieralności z powodu raka gruczołu krokowego. Ten typ nowotworu jest w Polsce trzecim co do występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn, po raku płuc i żołądka. Z roku na rok obserwowana jest większa liczba zachorowań na raka prostaty. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, gdyż rak gruczołu krokowego rozpoznawany jest najczęściej u mężczyzn powyżej 50. roku życia.
   - Rak gruczołu krokowego we wczesnym okresie rozwoju przebiega na ogół bezobjawowo. Możliwości wyleczenia dotyczą zaś tylko tych chorych, u których nowotwór został rozpoznany we wczesnej fazie rozwoju, tzn. gdy rak jest ograniczony do gruczołu krokowego. Dlatego każdy mężczyzna powinien systematycznie kontrolować, czy występują u niego pierwsze objawy rozwoju raka prostaty, szczególnie jeżeli którykolwiek z jego krewnych cierpiał na tę chorobę - dodaje Potocka.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski