Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsza opieka dla najstarszych mieszkańców [WIDEO]

Paulina Szymczewska
W ZOL przy ul. Wielickiej wdrażane są nowatorskie metody leczenia
W ZOL przy ul. Wielickiej wdrażane są nowatorskie metody leczenia Fot. Mariusz Kapała
ZDROWIE. Przebudowa pawilonu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, program informacyjno-edukacyjny, rozwój wsparcia indywidualnego nad pacjentem i terapii zajęciowych – to elementy miejskiego programu skierowanego do najstarszych krakowian.

Ponad 49 tysięcy – tylu było na koniec 2013 roku mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 80 lat. Według prognoz GUS do 2025 r. ta liczba ma wzrosnąć do ponad 63 tysięcy. – Proces starzenia się populacji postępuje. Dlatego tak ważne jest zapewnienie adekwatnej do tego zjawiska opieki zdrowotnej – podkreśla Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w krakowskim magistracie.

WIDEO: Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa

Autor: Paulina Szymczewska

I dlatego gmina z krakowskim Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Wielickiej realizuje projekt skierowany do najstarszych mieszkańców, osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także do ich opiekunów i personelu medycznego specjalizującego się m.in. w geriatrii.

– Ponadto przewidujemy działania, których celem jest systemowa poprawa opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku – dodaje Michał Marszałek.

Głównym elementem projektu jest przebudowa pawilonu nr 4 w krakowskim ZOL. Po modernizacji spełni on wysokie standardy opieki dla 160 osób (w sumie ZOL obejmuje opieką 510 pacjentów).

W ramach projektu realizowany jest też program informacyjno-edukacyjny „Złoty wiek”, który obejmuje m.in. cykl szkoleń dla pielęgniarek, lekarzy i opiekunów osób starszych oraz przewlekle chorych. Chodzi tu m.in. o przeciwdziałanie złemu stylowi życia – by w przyszłości zmniejszyć liczbę chorych, którzy będą wymagać opieki stacjonarnej. Dlatego edukacja personelu medycznego i opiekunów osób starszych jest tak ważna.

– Jednocześnie rozwijamy wsparcie indywidualne nad pacjentem. Prowadzimy konsultacje dotyczące opieki długoterminowej dla pacjentów i ich opiekunów, a także uruchomiliśmy wypożyczalnię sprzętu: specjalistycznych łóżek, materacy przeciwodleżynowych, chodzików, kul itd. Sprzęt jest wypożyczany bezpłatnie i dowożony do domu pacjenta – mówi dyrektor krakowskiego ZOL Janusz Czekaj.

W zakładzie przy Wielickiej wdrażane są też nowatorskie metody leczenia i rehabilitacji, które obejmują różne rodzaje terapii zajęciowych, jak np. muzykoterapia, dogoterapia, kinoterapia czy biblioterapia.

Projekt będzie realizowany do końca kwietnia przyszłego roku. Jego całkowita wartość wynosi prawie 14 mln zł (w tym wkład własny gminy Kraków to 2,8 mln zł). Więcej informacji na stronie zlotywiek-zol-krakow.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski