Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsze jutro nauki dopiero za kilka lat

Piotr Subik
Piotr Subik
Minister Jarosław Gowin oddał wczoraj oficjalnie do użytku nowy moduł superkomputera „Prometheus”. Znajduje się on na 39. miejscu rankingu najszybszych komputerów świata
Minister Jarosław Gowin oddał wczoraj oficjalnie do użytku nowy moduł superkomputera „Prometheus”. Znajduje się on na 39. miejscu rankingu najszybszych komputerów świata Fot. Andrzej Banaś
Nauka i szkolnictwo wyższe. Szerokie konsultacje poprzedzą przygotowanie przez resort Jarosława Gowina nowych ustaw o innowacjach i uczelniach. Czeka na nie środowisko naukowe.

Na jesień 2017 r. Jarosław Gowin zapowiedział zwołanie Narodowego Kongresu Nauki. Będzie on podsumowaniem rozpoczynających się wkrótce konsultacji dotyczących kształtu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Miałaby ona, zdaniem ministra nauki, zacząć obowiązywać od początku roku akademickiego 2018/2019.

Prawo do wypowiedzenia się w kwestii jej kształtu będą miały nie tylko środowiska naukowe, uniwersyteckie i akademickie, ale także przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. Taki sposób konsultacji spraw dotyczących nauki - jak tłumaczył Jarosław Gowin - przyjęto w latach 90. w Danii. - Tam wspólnie wybrano jedną strategię. Rządy się zmieniają, a strategia pozostaje taka sama - stwierdził Jarosław Gowin, dodając, że chciałby, aby „przynajmniej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego tego typu kultura polityczna zapanowała także w Polsce”.

W nauce pojawią się większe pieniądze. Do 2020 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozda naukowcom 50 miliardów złotych. Z kolei tylko w tym roku dodatkowe 20 mln złotych zostanie przeznaczone na rozwój zaniedbywanej ostatnio humanistyki.

Podczas wczorajszego podsumowania 100 dni na stanowisku szefa resortu - które odbyło się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH - za najważniejsze działania Jarosław Gowin uznał właśnie rozpoczęcie prac nad zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym i ustawy o innowacyjności. Dodał, że Polska ma postawić na innowacyjną, a nie imitacyjną gospodarkę.

Dzięki nowelizacji ustawy o innowacjach mają zwiększyć się zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w naukę, bo jednym z priorytetów ministra Gowina jest zacieśnienie kontaktów badaczy z biznesem.

Kolejny priorytet to deregulacja szkolnictwa wyższego. - Chcemy uwolnić od gorsetu, a może nawet od kajdan, uczelnie uginające się pod ciężarem obowiązków biurokratycznych, które bardziej przeszkadzają, niż pomagają - powiedział Gowin.

Te działania mają już wymierny skutek - od nowego roku akademickiego ma zmienić się funkcja Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Będzie ona spełniać rolę mentora dla uczelni, a kontrole na uczelniach przejmą urzędnicy ministra. Pakiet pozostałych przepisów deregulacyjnych ma wkrótce trafić do konsultacji międzyresortowych.

Zmiany są potrzebne, bo obecnie obowiązujący system ma znaczne ograniczenia. - Polscy naukowcy są trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi, trudno się więc spodziewać, by młodzi doktorzy i doświadczeni profesorowie mogli konkurować z najlepszymi zespołami badawczymi na świecie - powiedział Gowin.

- Gdyby udało się zrealizować choć część tych zamierzeń, bylibyśmy bardzo zadowoleni. Bo byłoby to spełnienie wieloletnich oczekiwań środowiska - nie ukrywał rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski