Leszczyna na zdrowie! Leszczynowe "kotki" to nie tylko alergia

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Kilka cieplejszych, słonecznych dni sprawiło, że na leszczynach pojawiły się charakterystyczne "kotki". Długie, pylące żółte "ogonki" bywają zmorą alergików, ale mają też wiele właściwości, służących naszemu zdrowiu.

Zwykle wiosną, jeszcze przed rozwojem liści (najczęściej tak było w marcu) na pędach leszczyny pojawiają się charakterystyczne kwiaty męskie w postaci zwisających, długich kotków oraz niepozorne kwiaty żeńskie w formie niewielkich pączków z wystającymi, różowymi znamionami.

Tymczasem, z racji ciepłej zimy, już teraz możemy je zobaczyć. Warto wiedzieć, jak je spożytkować, bowiem leszczyna to nie tylko orzechy i alergie.

Z "kotków" można zrobić bardzo zdrowy napar
Z "kotków" można zrobić bardzo zdrowy napar Pixabay

Napar z kwiatów leszczyny pomaga na przerost gruczołu krokowego, przy stanach zapalnych układu moczowego, ale także pzry stanach zapalnych gardła, zaburzeń okresu przekwitania i pokwitania.

Napar z leszczynowych 'kotków" polecany jest jako środek napotny i moczopędny oraz do stosowania w nieżytach układu oddechowego i pokarmowego z biegunką. Jako środek przeciwgorączkowy może być podawany nawet niemowlętom.

Jak zrobić napar z leszczyny?

"Kotki" leszczynowe (świeże albo suszone) parzymy w wodzie lub w mleku. Jako środek przeciwgorączkowy i napotny dzieciom podajemy napar w ilości nie większej niż 1-2 łyżeczki, 3-4 razy dziennie. Dorosłym pomogą 1-2 szklanki naparu.

Leszczynowe 'kotki" mają właściwości lecznicze
Leszczynowe 'kotki" mają właściwości lecznicze Pixabay

Męskie kwiatostany leszczyny zawierają: flawonidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole. Leszczyna działa podobnie jak chinina.

Warto więc zebrać i wysuszyć leszczynowe "kotki".

Uwaga, wysuszone należy przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach, inaczej tracą swoje właściwości.

Jeśli ktoś lubi orzechy laskowe, a dysponuje przestronną działką czy ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić leszczynę. Szybko rośnie, nie jest wymagająca. Jeśli kupujemy sadzonkę u ogrodnika, lepiej zasięgnąć porady, czy wybrana odmiana nie jakichś specjalnych wymagań.

Leszczynę można przycinać, najlepiej co kilka lat zrobić porządek z obumarłymi czy uszkodzonymi gałęziami.

Leszczyna przyda naszemu ogrodowi kolorów. Prezentuje się ładnie, zarówno posadzona pojedynczo, jak i w niewielkich grupach na trawniku - będzie prawdziwą ozdobą ogrodu.

Mimo iż mamy zimę, taki widok nie należy do rzadkości...
Mimo iż mamy zimę, taki widok nie należy do rzadkości... Aneta Żurek

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek
Nie wiedziałem, że z tego też napary się robi. Ja to cierpię bo alergia. Jeszcze w domu przy otwartych oknach da się żyć bo mam i odświeżacz powietrza a i roomba wciąga kurz i pyłki różne.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie