Letni Festiwal Organowy

SYP
Koncert Karola Hilli, organisty i dyrygenta, absolwenta gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu rozpoczął rokrocznie organizowany w Olkuszu Letni Festiwal Organowy.

Podczas rozpoczęcia Letniego Festiwalu Organowego. Fot. arch. UMiG

OLKUSZ

Powodem, dla którego melomani odwiedzają olkuską bazylikę są potężne organy, dzieło niemieckiego mistrza Hansa Hummla, który rozpoczął ich budowę w 1611 roku. Organy ukończone przez Jerzego Nitrowskiego mają 31 głosów i co ciekawe zachowały oryginalny mechanizm i znaczną większość spośród 1776 piszczałek.

W minioną niedzielę na zabytkowych olkuskich organach Hansa Hummla Karol Hilla wykonał pięć dzieł kompozytorów północnoniemieckich epoki przedbachowskiej: jeden z najstarszych zachowanych utworów organowych „Quem terra pontus” Johannesa Buchnera, wariacje chorałowe na temat „Nun freut euch liebe Christem g’mein” Matthiasa Weckmana, „Psalm 23” Johannesa Praetoriusa, ”Psalm 50” Antona van Noordta oraz na zakończenie drugi tego wieczoru utwór Matthiasa Weckmana – „Preambulum primi toni a 5 in d”. W kameralnej części koncertu wystąpili Michał Mączka (altówka) i Marcin Wiercioch (akordeon). Obaj są absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej. Olkuskim melomanom znani są ze wspólnych koncertów „Trio Brillante”. Michał Mączka występował również w „Ilkus Quartet”, a także wykonującej poezje śpiewaną grupie „Formacja Pozytywnych Dźwięków”. Jest instruktorem muzyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu oraz uczy w prywatnej placówce muzycznej. Marcin Wiercioch współpracuje z Filharmonią Krakowską, występuje także i nagrywa z zespołem „Klezzmates”. Na co dzień uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu. Na początku kameralnej części koncertu obaj muzycy występując solowo zaprezentowali dwa dzieła Jana Sebastiana Bacha w interpretacjach na altówkę i akordeon.

 
Michał Mączka wykonał „Sarabandę” z I suity na wiolonczelę, a Marcin Wiercioch – „Preludium a-moll”. Następnie wspólnie zagrali: „Stary zamek” Modesta Musorgskiego, „Ave Maria” Franza Schuberta, „Preludium i Fugę f-moll” Johanna Sebastiana Bacha. Na zakończenie, obaj muzycy znani z poczucia humoru i zaskakujących słuchaczy niespodzianek, wykonali „The Little White Donkey” Jacquesa Iberta. Pierwszy koncert Letniego Festiwalu prowadził Wojciech Taborek.

Następne muzyczne spotkanie z instrumentem mistrza Hummla w roli głównej odbędzie się za tydzień w niedzielę 24 lipca. Początek koncertu o godzinie 18. Na organach grać będzie młody, utalentowany organista Łukasz Mosur, student Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie w klasie organów. Pomimo młodego wieku występował już na wielu festiwalach muzycznych, gdzie zdobył kilka nagród i wyróżnień. Część kameralną koncertu wypełnią pieśni maryjne w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej w Krakowie. Organizatorami Letniego Festiwalu Organowego są: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie