Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnie prace w ogrodzie

(DD)
W sierpniu dzielimy piwonie
W sierpniu dzielimy piwonie Fot. 123RF
Ogród. Sierpień to pora na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie

W sierpniu możemy dzielić i przesadzać m.in. fiołki wonne, smagliczki skalne, floksy szydlaste, ubiorki wiecznie zielone, i barwinki.

Niebiesko-fioletowe fiołki kwitną i pięknie pachną od marca do maja. Nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Dobrze rosną w każdej glebie, byle nie za ciężkiej, najlepiej w półcieniu. Rozmnażanie przeprowadzamy przez podział po kwitnieniu lub przez wysiew nasion. Wysiane roślinki zimą lepiej okryć gałązkami świerka.

Drobne, żółte kwiaty smagliczki wydzielają miodowy zapach. Kwitną pod koniec kwietnia i w maju. Również są rośliną łatwą w uprawie, długowieczną, wytrzymałą na niskie temperatury i suszę. Smagliczkę rozmnaża się przez wysiew nasion (na wiosnę) lub sadzonki – w sierpniu. Kilka półzdrewniałych pędów rośliny sadzimy do doniczki, a kiedy się ukorzenią, przesadzamy we wrześniu na stałe miejsce. Dla smagliczek najlepsza jest gleba wapienna, sucha, piaszczysto-gliniasta, stanowisko słoneczne.

Floks szydlasty to roślina tworząca zwarte kobierce, które w kwietniu i maju pokrywają się małymi kwiatkami w różnych kolorach: fioletowym, karminowym, czerwonym, różowym lub białym. Floksy szy- dlaste najlepiej wyglądają posadzone w większych grupach. Dobrze rosną na glebie przepuszczalnej, ale żyznej, w miejscach nasłonecznionych.

Kwiaty ubiorka wiecznie zielonego przypominają płatki śniegu. Niewielka krzewinka o rozgałęzionych, pokładających się i nieco zwisających pędach, osiąga wysokość ok. 30 cm. Ubiorek wiecznie zielony jest nieco trudniejszy w uprawie, ma pewne wymagania co do gleby (żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, nie za sucha) i stanowiska (słoneczne). Jest dość wrażliwy na mrozy – nasze zimy wytrzymuje pod lekkim okryciem z liści lub słomy.

Ubiorki rozmnaża się przez podział roślin w sierpniu. Warto roślinę zasilić nawozem organicznym.

Barwinki najłatwiej rozmnaża się przez podział w kwietniu lub we wrześniu. Często roślina sama się rozrasta. Może być ekspansywna i zagłuszyć delikatniejsze rośliny. Pędy barwinka są silnie rozgałęzione, płożące po ziemi, kwiaty najczęściej barwy fioletowoniebieskiej. To jedna z niewielu roślin, która bardzo dobrze rośnie w cieniu i to bardzo głębokim.

W sierpniu możemy też dzielić i przesadzać żagwin, omiegi kaukaskie, rogownicę, dąbrówkę rozłogową, astry alpejskie, macierzankę i zawciąg. Zawciąg to roślina bardzo łatwa w uprawie, niewybredna i wytrzymała, odporna na niską temperaturę. Dobrze się rozrasta, ale co pewien czas trzeba przesadzić i odnowić kępy tej byliny usuwając części obumarłe. Zawciąg lubi glebę piaszczystą, przepuszczalną, może być nawet sucha i zasolona. Nadaje się do ogródków skalnych oraz do obsadzania szczelin w murkach lub jako roślina zadarniająca.

Kosaćce kłączowe – irysy bródkowe i irysy syberyjskie dzielimy co trzy lata – można to robić przez cały sierpień. Druga połowa sierpnia to najlepsza pora na dzielenie piwonii. Do dzielenia nadają się tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków.

W sierpniu można też przygotować sadzonki pędowe bluszczu pospolitego i rozchodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski