„Lewy” jak natchniony

(JOT)
Niemcy. Robert Lewandowski strzela gola za golem - w sobotę dwukrotnie trafił do siatki Mainz (3:0 dla Bayernu), kwitując bramki numer 100 i 101 w Bundeslidze.

Kiedy dochodziła 51 minuta meczu, sprawozdawca Eurosportu zauważył, że właśnie w tym czasie nasz napastnik zaczął kanonadę we wtorkowym spotkaniu z Wolfsburgiem ale „nic dwa razy się nie zdarza”… A jednak!

Akurat w tejże minucie „Lewy” „główką” uzyskał prowadzenie. Niebawem zmylił obronę Mainz i w sytuacji sam na sam podwyższył na 2:0, potem ostatniego gola zdobył Kingsley Coman. Przy stanie 0:0 karnego (po fauli na Comanie) dla Bayernu zmarnował Thomas Mueller, nie trafiając w bramkę.

Obrońcy Mainz pamiętali, że Lewandowski strzelił kilka dni temu 5 goli Wolfsburgowi (rekord Bundesligi to 6 goli Dietera Muellera z Koeln w 1977 r.), ale byli bezradni przy błyskotliwej grze Polaka. Pierwszy gol Lewandowskiego był jego setnym w Bundeslidze. 74 gole zdobył w Borussii, a 27 w Bayernie. „Lewy” wpisał się znów na listę rekordzistów wśród graczy cudzoziemskich. Na strzelenie 100 bramek potrzebował zaledwie 168 spotkań ligowych. Do tej pory przodował Brazylijczyk Ailton: 100 trafień w 189 występach.

Po 7 meczach w tym sezonie Lewandowski z 10 bramkami przewodzi strzelcom Bundesligi, wyprzedza Pierre’a-Emericka Aubameyanga (Borussia D.) - 9.

- Mainz zastosowało defensywną taktykę - mówił po meczu Lewandowski. - Najtrudniej było nam zdobyć pierwszą bramkę, potem grało się łatwiej. Pięciu goli nie strzela się w każdym meczu, ale raz na wiele lat, albo nawet raz w życiu.

Borussia (bez Łukasza Piszczka) tylko zremisowała w Dortmundzie z beniaminkiem Darmstadtem 2:2. Eugen Polanski (cały mecz) pomógł Hoffenheimowi zwyciężyć 3:1 w Augsburgu. W linii defensywy Bayernu znów pojawił się Sebastian Boenisch (cały mecz), z kolegami cieszył się z wygranej w Bremie 3:0. Wolfsburg tylko zremisował z „czerwoną latarnią” tabeli z Hanoweru (w ekipie gości Artur Sobiech grał 73 minuty). Przemysław Tytoń wrócił do swej nieszczęsnej serii z początku sezonu: przepuszczania w meczu 3 goli, jego Stuttgart uległ Borussii Moenchengladbach 1:3.

Wyniki
Koeln - Ingolstadt 1:1 (1:1), Modeste 10 - Matip 21; Wolfsburg - Hannover 1:1 (1:0), Dost 40 - Kiyotake 57; Stuttgart - Borussia M. 1:3 (1:2), Ginczek 40 k. - Xhaka 16, Gentner 20 s., Raffael 90; Werder - Bayer 0:3 (0:1), Mehmedi 31, Brandt 58, Kampl 65; Mainz - Bayern 0:3 (0:0), Lewandowski 51, 63, Coman 68; Hamburger - Schalke 0:1 (0:0), Sane 60; Eintracht - Hertha 1:1 (1:0), Meier 22 - Darida 82; Borussia D. - Darmstadt 2:2 (0:1), Aubameyang 63 i 71 - Heller 17, Sulu 90.