"Lewy" wygwizdany, Borussia z trofeum

Jerzy Filipiuk
Piłka nożna. Bayern przegrał w Dortmundzie mecz o Superpuchar Niemiec. Łukasz Piszczek asystował przy drugim golu. Monachijski as Franck Ribery zrezygnował z gry w reprezentacji.

Były as Borussii Dortmund, a od lipca gracz Bayernu Monachium Robert Lewandowski po raz pierwszy zagrał przeciwko swoim byłym kolegom z drużyny. Pieczołowicie pilnowany, nie pokazał zbyt wiele na Signal-Iduna Park w meczu o Superpuchar Niemiec. Przed meczem, podczas odczytywania składu, dostał od kibiców dużo gwizdów. Tak samo się działo podczas gry, gdy bywał przy piłce.

Początkowo przeważał Bayern. W 20 minucie Lewandowski w starciu z Łukaszem Piszczkiem wywalczył tylko rzut rożny. Gospodarze w miarę upływu czasu zaczęli coraz groźniej atakować. Piszczek mógł zaliczyć asystę, jednak strzał Sebastiana Kehla obronił Manuel Neuer.

Co się jednak odwlecze... Borussia przeprowadziła składną akcję, którą celnym strzałem z 16 metrów zakończył Henrich Mchitarjan. W 33 minucie szczęścia próbował Piszczek, ale posłał piłkę obok bramki Neuera. Jeszcze przed przerwą ten ostatni znów był w opałach m.in. po groźnym strzale Kehla.

Zaraz na początku drugiej połowy Lewandowski miał okazję do wyrównania, ale nie pokonał Mitchella Langeraka. Polakowi w całym spotkaniu brakowało wsparcia ze strony obecnych partnerów klubowych.

Monachijski zespół nie miał pomysłu na rozmontowanie defensywy Borussii. Od 32 minuty grał bez kontuzjowanego Javiego Martineza.

Gospodarze w 62 minucie "dobili" rywali. Po centrze Piszczka z prawej strony celnie główkował Pierre-Emerick Aubameyang. Do końca meczu Borussia kontrolowała sytuację na boisku i zasłużenie wygrała.

W składach obu drużyn zabrakło po kilku asów (odpoczynek, urazy). W Bayernie nie wystąpili m.in. Bastian Schweinsteiger, Thiago Alcantara, Franck Ribery i Arjen Robben, a w Borussii - Roman Weidenfeller, Mats Hummels, Jakub Błaszczykowski, Ilkay Guendogan, Nuri Sahin i Marco Reus.

Wspomniany Ribery w rozmowie z magazynem "Kicker" poinformował, że podjął decyzję o rezygnacji z gry w reprezentacji Francji.

- Odchodzę. To odpowiedni moment, by się pożegnać. Chcę więcej czasu poświęcić rodzinie, skupić się na zadaniach w Bayernie i zwolnić miejsce w drużynie narodowej wielu utalentowanym młodym zawodnikom - wyznał Ribery (81 meczów i 16 goli w kadrze).

Był to już trzeci mecz obu rywali w bieżącym roku. 12 kwietnia w Bundeslidze Borussia rozgromiła Bayern na jego stadionie 3:0, a 17 maja w finale Pucharu Niemiec w Berlinie po dogrywce zwyciężyli monachijczycy 2:0. To właśnie w tym drugim meczu Lewandowski po raz ostatni zagrał w barwach Borussii.

Do kolejnego meczu między oboma zespołami dojdzie w ostatni weekend października, gdy zagrają one o ligowe punkty (w Monachium). 52. sezon Bundesligi rozpocznie się 22 sierpnia. Bayern podejmie wtedy VfL Wolfsburg. Dzień później Borussia gościć będzie Bayer Leverkusen.

W sondzie z udziałem trenerów 16 drużyn Bundesligi (od typowania wstrzymali się szkoleniwiec beniaminka FC Kolen, Peter Stoeger i opiekun Bayernu Josep Guardiola), aż 14 z nich uznało, że mistrzem Niemiec zostanie monachijski klub. Na Borussię wskazali tylko Markus Gisdol z Hoffenheim i Andre Breitenreiter z beniaminka Paderborn.

Superpuchar Niemiec: Borussia Dortmund - Bayern Monachium 2:0 (1:0), Mchitarjan 23, Aubameyang 62.