"Lex Czarnek nie służy dobru ucznia". Manifestacja pod Kuratorium Oświaty w Krakowie. Na drzwiach zawisły trzy tezy [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Protest przeciwko reformie edukacji
Protest przeciwko reformie edukacji Andrzej Banas
Udostępnij:
O godz. 16 odbyło się symboliczne przybicie trzech tez do drzwi Kuratorium Oświaty w Krakowie. Podczas wydarzenia zebrało się ok. 40 osób, wśród nich byli m.in. przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji oraz inicjatywy Obywatelskiej ISKRA. Tezy pojawiają się na drzwiach kuratoriów w całej Polsce. Są wyrazem sprzeciwu wobec tzw. lex Czarnek, które zakłada zmiany w prawie oświatowym. Już we wtorek - 4 stycznia - w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

FLESZ - Sylwester Marzeń z Dwójką

Na drzwiach krakowskiego kuratorium oświaty zawisły trzy tezy:

  • Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji
  • Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego
  • Lex Czarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski

Tego typu manifestacje odbywają się w poniedziałek w całej Polsce. Przypomnijmy, że już ponad 100 organizacji społecznych, samorządowych i oświatowych, skupionych wokół kampanii Wolna Szkoła, przeciwstawia się tzw. lex Czarnek. To potoczna nazwa nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Już we wtorek - 4 stycznia - w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu. Obawy strony społecznej dotyczą m.in. zwiększenia kompetencji kuratorów oświaty.

- Nie zgadzamy się na zmianę prawa oświatowego, która ma uczynić ze szkoły narzędzie inżynierii społecznej, modelującej młode pokolenie na potrzebę partii rządzącej. Mówimy nie upartyjnieniu szkoły, poddaniu jej obsesyjnej kontroli kuratorów i ministra Czarnka, zastraszaniu dyrektorów, nauczycieli, odebraniu wpływu rodzicom i indoktrynowaniu naszych dzieci - można usłyszeć z ust protestujących przeciwko planowanej nowelizacji ustawy.

Tymczasem wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, pytany przez polskatimes.pl o krytykowane przez opozycję tzw. lex Czarnek, wyjaśnił, że "to nowelizacja, która ma usprawnić nadzór pedagogiczny nad szkołami i pozwolić kuratorium na eliminację sytuacji patologicznych, a także na "niezgodne z prawem działania dyrektorów szkół". - Takie sytuacje - na szczęście - zdarzają się bardzo rzadko, ale wówczas kurator pozostaje bezradny - dodał.

Kontrowersje budzi fakt, że zgodnie z nowelizacją szkoła, która planuje spotkanie ze stowarzyszeniem czy organizacją pozarządową, musi poinformować o tym kuratorium dwa miesiące wcześniej oraz przedstawić program zajęć i wykorzystywane do jego realizacji materiały oraz zgody rodziców. Mówiąc o tej kwestii, wiceminister wyjaśnił, że "pojawiają się organizacje pozarządowe, które pod ogólnymi hasłami, wprowadzają zupełnie inne treści".

- Rodzice oczekiwali, aby szkoła bardziej przyglądała się tym organizacjom, które wchodzą do szkoły. Przepisy nowelizowane przewidują, że każda z organizacji pozarządowych, wchodzących do szkoły, będzie musiała przedstawić szczegółowy prospekt zajęć, dodatkowe pomoce, które będą wykorzystywane do tych zajęć i rodzic będzie musiał wyrazić na piśmie zgodę, aby jego dziecko uczestniczyło w takich zajęciach. Dodatkowo kurator będzie mógł wyrazić negatywną opinię, jeżeli uzna, że treści proponowane przez organizację pozarządową, nie są właściwe dla dzieci i młodzieży. Zapewne takie sytuacje będą zdarzały się wyjątkowo, ponieważ przytłaczająca większość organizacji, które dotąd współpracowały ze szkołami, będzie mogło oczywiście nadal to robić - przekazał wiceminister edukacji i nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: "Lex Czarnek nie służy dobru ucznia". Manifestacja pod Kuratorium Oświaty w Krakowie. Na drzwiach zawisły trzy tezy [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuo
3 stycznia, 13:59, jechał was pis !:

Przed tzw. kuratorium w krakohuciu nie należy przeprowadzać jakichś głupawych dziecinnych demonstracji, tylko całe to wieśniactwo zlikwidować. A dla wszystkich zatrudnionych tam na lewo pisich służalców i znajomków z wiochy, albo niemot z polecenia od kato-kleru, konfikata majątku i do pierdla, żeby odpracowali to do czego doprowadzili.

Lecz sie wiesniaku

K
Kuo
3 stycznia, 22:22, Gość:

Lewactwo świruje. Czy kogokolwiek może to zdziwić?

3 stycznia, 17:40, Gość:

Co to oznacza wg ciebie - lewactwo.... usłyszysz co wygadują madrale

z nieomylnej partii i kłapiesz bez sensu. A żeby poprawić stan umysłu

nie oglądaj tak często wiadomości wg.prezesa uważającego naród za ciemny lud, doucz się historii to pojmiesz jakimi metodami i hasłami operują twoi idole i skąd sie to wzieło....I jeszcze - nie obrazaj innych

bo to brak wychowania czyli podstawy kultury osobistej.

Lewactwo wymordowalo 100 mln ludzi w minionym wieku, propagowanie idei lewicowych powinno byc prawnie zabronione

K
Kuo
Pan Czarnek ma racje !!!
G
Gość
Lewactwo świruje. Czy kogokolwiek może to zdziwić?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie